Firma Elona Muska przejdzie do historii medycyny! Wszczepiono człowiekowi specjalny implant mózgowy | Wiadomości | CrypS.

Firma Elona Muska przejdzie do historii medycyny! Wszczepiono człowiekowi specjalny implant mózgowy

Jacek Walewski
Neuralink chip mózg Elon Musk

Stało się! Produkt Neuralink – „Telepathy” – został wszczepiony pierwszemu na świecie człowiekowi. Ma umożliwić użytkownikowi kontrolowanie urządzeń cyfrowych wyłącznie za pomocą myśli.


  • Firma Elona Muska, Neuralink, wszczepiła pierwszemu na świecie ochotnikowi swój produkt w postaci chipa mózgowego,
  • Możliwe, że pomoże osobom, które są sparaliżowane.

Chip w mózgu

Jeżeli kręci cię science fiction, to dziś masz powód do świętowania. Zrobiliśmy jako ludzkość kolejny krok, by zbliżyć się do realiów ze „Star Treka”. Jak podał szef Neuralink, Elona Musk, pierwszy pacjent, któremu wszczepiono urządzenie mózgowo-komputerowe Neuralink, „wraca do zdrowia”.

Tak, na świecie jest już ktoś z chipem w mózgu. Chodzi o urządzenie, które pomoże za pomocą mózgu kontrolować sprzęt elektroniczny.

Operacje wykonano w dniu 28 stycznia.

Wstępne wyniki wskazują na obiecujące wykrywanie impulsów neuronowych

– pochwalił się wyczynem swojej spółki Musk.

Choć powyższy opis sugeruje, że implant mózgowy Neuralink to kolejna fanaberia dla ludzi, którzy nie mają już co robić z pieniędzmi, chodzi o coś innego. Urządzenie ma pomóc sparaliżowanym osobom w funkcjonowaniu, np. w interakcji z telefonem lub komputerem. Te będą sterowane za pomocą samych myśli. Stąd też nazwa urządzenia – Telepathy.

Elon Musk i droga do rewolucji

Firma koncentruje się teraz na PRIME (Precise Robotically Implanted Brain-Computer Interface). To nazwa badania, którego celem jest stworzenie interfejsu mózg-komputer (BCI), który umożliwi ludziom „sterowanie kursorem lub klawiaturą komputera za pomocą samych myśli”.

Wszystko opiera się na otwarciu niewielkiej części czaszki pacjenta i użyciu robota chirurgicznego do wszczepienia urządzenia Neuralink — składającego się z „ultracienkich i elastycznych nici” — w obszarze mózgu kontrolującym zamiar ruchu. Po wszczepieniu implant staje się „kosmetycznie niewidoczny” i działa jako urządzenie rejestrujące i transmisyjne, które bezprzewodowo przesyła dane do aplikacji, która następnie dekoduje myśli pacjenta w cyfrowy ruch na urządzeniu.

Oczywiście sam pomysł wzbudza kontrowersje. Pojawiają się m.in. obawy o bezpieczeństwo procedury oraz działanie urządzenia. W usuniętym już poście z 10 września Musk bronił się jednak, że „żadna małpa nie umarła” w wyniku wszczepienia implantów. Krytycy takich testów wskazywali jednak na to, że te przypominają tortury zwierząt.

O tym, jak sprzęt działa w praktyce dowiemy się zapewne za jakiś czas. Dla wielu może być to przełom w jakości życia. Firma Muska do swoich testów szukała bowiem „osób, które mają porażenie czterokończynowe”, które powstało „w wyniku urazu rdzenia kręgowego lub stwardnienia zanikowego bocznego”.

Neuralink chip mózgreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.