„Nie jestem twórcą Bitcoina” – Craig Wright po latach przyznaje się do oszustwa

Craig Wright
W tym poście:
Bitcoin
-3.16%

Po latach kłamania w żywe oczy Craig Wright w końcu przyznał, że nie jest Satoshim Nakamoto, a tym samym nie on stworzył bitcoina.


  • Craig Wright w końcu przyznał, że nie jest twórcą sieci Bitcoin.
  • Oświadczenie samozwańczego Satoshiego musi „wisieć” na jego stronie przez co najmniej pół roku,
  • Jest to następstwo przegranej przez niego sprawy w brytyjskim sądzie.

Craig Wright w końcu przyznał, że kłamał

W dniu 16 lipca piekło zamarzło. Craig Wright na swojej stronie internetowej opublikował komunikat, w którym stwierdził, że nie jest twórcą bitcoina, Satoshim Nakamoto.

To efekt śledztwa, jakie przeprowadziła organizacja Crypto Open Patent Alliance (COPA). To konsorcjum programistów, giełd i blockchainowych projektów, które jest finansowane przez m.in. Jacka Dorsey’a z Block Inc.

Oświadczenie Wrighta ma swoje konsekwencje i zamyka paroletnią sprawę. Oznacza to, że samozwańczy Satoshi nie był autorem białej księgi Bitcoina, a tym samym nie posiada praw autorskich do technologii opisanej w tym dokumencie.

Kilka lat robienia z siebie głupka

W 2023 roku Wright pozwał kilku programistów. Stwierdził, że ci naruszyli jego prawa autorskie dot. technologii, jaką rzekomo stworzył. Z kolei od 2016 roku powtarzał, że to on jest twórcą Bitcoina, Satoshim Nakamoto. Mało kto mu wierzył. On jednak z jakiś dziwnych powodów upierał się przy swoim.

Ostatecznie w tym roku Crypto Open Patent Alliance przedstawiło ponad 50 dowodów obalających twierdzenia Wrighta, mówiące, że to on stworzył bitcoina.

Podczas procesu organizacja poprosiła o opinię ekspertów medycyny sądowej i analityków onchain. Chodziło o udowodnienie, że Wright od lat kłamie.

Sędzia James Mellor ostatecznie zgodził się z argumentacją Crypto Open Patent Alliance. Wspomniane oświadczenie, na które wskazałem na początku tekstu, musi „wisieć” na stronie Wrighta przez pół roku.

Źródło: craigwright.net

Pętla wokół szyi samozwańca zaciska się. Jego majątek został zamrożony przez Sąd Najwyższy Wielkiej Brytanii. Powód? Chodzi o to, by pomóc podcasterowi Peterowi McCormackowi odzyskać 1,5 miliona funtów. Ten wydał właśnie tyle na koszty procesowe, po tym, jak został pozwany przez Wrighta o zniesławienie.

Sąd w Wielkiej Brytanii zalecił też, by Koronna Służba Prokuratoryjna przeprowadziła dochodzenie w sprawie krzywoprzysięstwa niedoszłego Nakamoto.

Co ciekawe, Wright zamilkł na X. Jego ostatni post został zamieszczony 20 maja i dotyczy powyższej sprawy. Najbardziej zainteresowany deklarował, że chce odwołać się od wyroku sądu.


Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

Komentarze (2)

Bitcoina musiał wymyślić autentyczny geniusz, człowiek wybitny o niebywałym umyśle. Jakoś australijski biznesmen do tego nie pasowało 🙂

W teorię Wrighta jako twórcy bitcoina może by ktoś uwierzył, gdyby ten nie próbował „położyć łap” na pierwszych portfelach BTC, gdzie znajdują się kolosalne ilości bitcoina 🙂