NFT mogą być wykorzystywane przez terrorystów | Wiadomości | CrypS.

NFT mogą być wykorzystywane przez terrorystów

Anna Sutowicz
NFT może być wykorzystywane przez terrorystów

Eksperci do spraw bezpieczeństwa narodowego podnieśli alarm w związku z odkryciem niewymiennego tokena (NFT) o nazwie „IS-NEWS #01”. Jest on postrzegany jako pierwszy przypadek NFT stworzonego i udostępnionego przez „sympatyka terroryzmu”.


Ujawniono pierwszy znany przypadek niewymiennego tokena (NFT) stworzonego i udostępnionego przez „sympatyka terrorystów”. We wczorajszym artykule w The Wall Street Journal eksperci wywiadu stwierdzili, że NFT może być wykorzystywane do unikania sankcji i zbierania funduszy na kampanie terrorystyczne.

NFT „IS-NEWS #01”

Niewymienny token „IS-NEWS #01” został podobno odkryty przez Raphaela Glucka, tj. współzałożyciela amerykańskiej firmy badawczej Jihadoscope. Gluck znalazł NFT za pośrednictwem kont w mediach społecznościowych popierających ISIS i stwierdził, że terroryści „eksperymentują” w świecie tokenów:

To w dużej mierze eksperyment […], aby znaleźć sposoby na uczynienie treści niezniszczalnymi.

„IS-NEWS #01” jest obrazem noszącym emblemat Państwa Islamskiego z tekstem chwalącym bojowników islamskich z Afganistanu za atakowanie pozycji talibów.

Mario Cosby, były analityk wywiadu federalnego, specjalizujący się w walutach blockchain, poinformował, że 26 sierpnia użytkownik stworzył kolejne dwa NFT. Jeden pokazuje bojownika Państwa Islamskiego uczącego, jak robić materiały wybuchowe, drugi natomiast potępia palenie papierosów. Cosby twierdzi, że istnienie tokenów jest powodem do niepokoju:

Jest tak odporny na cenzurę, jak to tylko możliwe. Tak naprawdę nie ma niczego, co można zrobić, aby faktycznie wyłączyć ten NFT.

NFT i terroryści

Analitycy stwierdzili, że posłużenie się NFT w takich celach było tylko kwestią czasu. Grupy terrorystyczne mogą wykorzystywać nową technologię do rozpowszechniania swojego przesłania i testowania nowych strategii finansowania. Cyfrowy token był podobno notowany na rynku NFT OpenSea, jednak firma szybko usunęła aukcję, powołując się na „politykę zerowej tolerancji w zakresie podżegania do nienawiści i przemocy”.

NFT może być wykorzystywane przez terrorystówreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.