Nauczyciel dostał od uczniów 1,2 mln USD. Miał tę kwotę pomnożyć za pomocą AI. Finał był tragikomiczny | Wiadomości | CrypS.

Nauczyciel dostał od uczniów 1,2 mln USD. Miał tę kwotę pomnożyć za pomocą AI. Finał był tragikomiczny

Jacek Walewski
Kryptowaluty oszust

Czy nauczycielom warto ufać? Gdy uczą cię, że dwa plus dwa to cztery, raczej tak. Kiedy jednak próbują namówić swoich uczniów do zainwestowania kieszonkowego w niezły biznes, każdemu powinna włączyć się czerwona lampka.


  • Pewien nauczyciel oszukał swoich studentów na ponad milion USD,
  • Twierdził, że pomnoży ich oszczędności za pomocą AI.

Nauczyciel scamer i AI

Brian Sewell miał z pozoru szczytny cel. Chciał uczyć ludzi, jak inwestować w kryptowaluty. W dobie wysokiej inflacji, jest to nawet i szczytna idea. Skończyło się jednak na oszukaniu 15 uczniów, którzy stracili łącznie 1,2 miliona USD. Środki zainwestowano w fundusz hedgingowy, który miał wygenerować wielkie zyski.

O sprawie dowiadujemy się z komunikatu Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Okazuje się, że Sewell, założyciel Rockwell Capital Management, w okresie do 2018 r. do połowy 2019 r. nakłaniał ludzi do inwestowania w ten projekt. Jego – jak się okazało – ofiarami byli jego studenci.

Sewell mieszkał w Hurricane w stanie Utah. Otrzymał około 1,2 miliona USD od 15 uczniów. Miał za te środki założyć wspomniany fundusz. Rzekomo obiecał inwestorom wykorzystać w tradingu sztuczną inteligencję (AI) i technologię uczenia maszynowego.

To miało sprawić, że mógłby zmaksymalizować zyski inwestorów. Ponad 1 mln USD ulokował w bitcoinie. Potem jego portfel został zhakowany i ktoś ukradł wszystkie aktywa. Okazało się też, że Sewell wcale nie wykorzystywał w inwestowaniu nowoczesnych technologii. Po prostu zabrał dolary od naiwnych studentów, kupił za niego bitcoiny, a na końcu pozwolił jeszcze, by ktoś mu je ukradł.

Zbrodnia i kara

Rockwell Capital Management jako podmiot zgodziło się zwrócić inwestorom 1,2 miliona USD wraz z odsetkami. Sam Sewell zapłaci zaś karę cywilną w wysokości 223 229 USD. Zapewne nie będzie się już zajmował inwestowaniem.

Ostatnia „moda na AI” jest pewnym zagrożeniem. Komisja ds. Handlu Towarami i Kontraktami Terminowymi (CFTC) ostrzegała nawet inwestorów kryptowalut, by ci nie dali się oszukać tym firmom, które obiecują im generowanie ogromnych zysków za pomocą botów handlowych AI. Bardzo często może być to forma oszustwa i wyłudzenia środków.

Kryptowaluty oszustreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.