MicroStrategy lepszą inwestycją niż ETF-y na BTC? "Jesteśmy pierwszą taką firmą na rynku" | Wiadomości | CrypS.

MicroStrategy lepszą inwestycją niż ETF-y na BTC? “Jesteśmy pierwszą taką firmą na rynku”

Kto ma najwięcej BTC?

Amerykańskie przedsiębiorstwo tworzące oprogramowanie analityczne dla firm nie zwalnia tempa w kwestii akumulacji jak największej ilości bitcoinów i niedawno ruszyło po kolejną partię tej kryptowaluty. Firma twierdzi, że inwestowanie w jej akcje na giełdzie jest o wiele lepszym rozwiązaniem dla ekosystemu bitcoina niż alokacja środków w fundusze giełdowe (ETF) dla jego ceny spot.


  • MicroStrategy w miniony wtorek opublikowało swój raport finansowy podsumowujący IV kwartał 2023 roku. Nie zabrakło w nim wzmianki o ruchach firmy, które miały miejsce już w nowym roku,
  • Założone przez Michaela Saylora przedsiębiorstwo w styczniu wydało ponad 37 mln USD na zakup kolejnych bitcoinów. Obecnie w portfelu firmy znajduje się 190 000 BTC.

Michael Saylor i spółka posiadają już 190 tys. BTC

MicroStrategy opublikowało we wtorek, tj. 6 lutego, swój raport podsumowujący sytuację finansową firmy na koniec IV kwartału 2023 roku. Dowiadujemy się z niego, że w tym czasie poziom posiadanych zasobów BTC zwiększył się o 31 755 BTC, z czego partia zawierająca 850 BTC pochodzi z zakupów, których firma dokonała już w 2024 roku za kwotę 37,5 miliona dolarów.

Opublikowany dokument przedstawia informacje, że na dzień 31 grudnia 2023 r. bilans posiadanych przez Microstrategy bitcoinów (mowa o ilości 189 150 monet) przestawiał wartość 3,626 miliarda dolarów.

Od końca trzeciego kwartału nabyliśmy 31 755 bitcoinów, co oznacza największy kwartalny wzrost zasobów tego aktywa w ciągu ostatnich 3 lat i 13. z rzędu kwartał dodawania kolejnych monet do naszego bilansu

– przekazał Andrew Kang, który pełni w MicroStrategy rolę dyrektora finansowego. Dodał również, że:

Skorzystaliśmy ze znacznego wzrostu cen bitcoinów w czwartym kwartale… Obecnie posiadamy 190 000 bitcoinów za łączną cenę zakupu wynoszącą 31 224 USD

Powyższe dane jeszcze bardziej umacniają założoną w 1989 roku firmę na pozycji lidera wśród największy korporacyjnych posiadaczy bitcoinów. Na drugim miejscu znajduje się przedsiębiorstwo zajmujące wydobyciem największej z kryptowalut, czyli Marathon Digital Holdings. Firma ta posiada jedynie 15 741 bitcoinów, a podium zamyka dowodzona przez Elona Muska Tesla z 9720 bitcoinami.

MicroStrategy określa się mianem “dewelopera BTC”

Raport podsumowujący sytuację na koniec IV kwartału minionego roku zawiera również ciekawe stwierdzenie ze strony zarządu firmy. Napisano w nim bowiem, że spółka jest “pierwszą na świecie firmę zajmującą się rozwojem bitcoina”. O co dokładnie chodzi? Przecież przedsiębiorstw wspierających króla kryptowalut jest od groma.

Jak wyjaśnia MicroStrategy, działalność tego podmiotu oferuje inwestorom “wyjątkową propozycję wartości”, która jest silnie konkurencyjna dla funduszy giełdowych (ETF) dla rynku spot bitcoina, które niedawno zostały uruchomione w Stanach Zjednoczonych.

Jesteśmy notowaną na giełdzie spółką operacyjną, zaangażowaną w ciągły rozwój sieci Bitcoina poprzez naszą działalność na rynkach finansowych, rzecznictwo i innowacje technologiczne. Jako firma operacyjna jesteśmy w stanie wykorzystywać przepływy pieniężne, a także wpływy z finansowania kapitałowego i dłużnego do akumulacji bitcoinów, które służą jako nasze główne aktywa rezerwowe skarbu państwa

– czytamy.

Ponadto podkreśla się fakt, że MicroStrategy skupia się na tworzeniu i dostarczaniu korporacjom oprogramowania analitycznego, które działa w oparciu o technologię AI. Te natomiast ma promować filozofię firmową “Intelligence Everywhere” i dzielić się możliwościami deweloperów MicroStrategy w tworzeniu nowych aplikacji związanych z bitcoinem.

Czy lepiej inwestować w akcje MSTR niż ETF-y na BTC?

Faktem jest to, że akcje firmy, na czele której stoi Saylor, w ostatnim czasie notują spadki na Nasdaq. Od początku roku cena MSTR spadła o 22%, chociaż kurs bitcoina utrzymuje się na w miarę stabilnym poziomie powyżej 42 tys. dolarów.

Jak spółka zamierza jednak przekonać inwestorów do kupienia ich akcji zamiast ETF-ów od BlackRock czy innego emitenta?

Jednym z przedstawionych argumentów ma być stwierdzenie, że posiadacze w swoim koszyku giełdowym akcji MSTR zyskują możliwość aktywnej kontroli nad strukturą kapitału, a dzięki ich wsparciu przedsiębiorstwo ma większą zdolność do wprowadzania innowacji w zakresie wartości ekosystemu BTC w przeciwieństwie do funduszy ETF, które po prostu mają pełnić rolę opiekuna cyfrowych aktywów.

Innym z konkurencyjnych czynników mają być różnice w opłatach za zarządzanie funduszem giełdowych oraz zdolność MicroStrategy do generowania nowych przychodów i wykorzystywania rynków kapitałowych w celu uzyskania atrakcyjnych transakcji dłużnych:

Akcje MicroStrategy w dalszym ciągu oferują inwestorom chcącym zyskać ekspozycję na bitcoina szereg ważnych korzyści w porównaniu ze spotowymi ETF-ami. Nawet biorąc pod uwagę, że spotowe platformy ETP na bitcoiny służą obecnie jako potencjalne substytuty, wierzymy, że znaczna premia na bitcoinie będzie nadal uzasadniona.

Wykres cenowy MSTR na Nasdaq. Źródło: TradingView
Kto ma najwięcej BTC?reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.