MFW wskazuje potencjalne zagrożenia związane z Proof-of-Stake | Wiadomości | CrypS.

MFW wskazuje potencjalne zagrożenia związane z Proof-of-Stake

Mariusz Przepiórka
międzynarodowy fundusz monetarny martwi się centralizacją w pos

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) wskazał potencjalne problemy związane z podejściem proof-of-stake (PoS) do infrastruktury blockchain. Analiza została opublikowana w dokumencie, który zawiera również sugestie dotyczące ram regulacyjnych, które mogłyby ograniczyć globalne ryzyko związane z aktywami cyfrowymi.


PoS jest alternatywą dla mechanizmu konsensusu proof-of-work (PoW), z którego korzysta Bitcoin, a także starsza wersja sieci Ethereum sprzed aktualizacji Merge. Zamiast poświęcać zasoby sprzętowe w celu zabezpieczenia sieci, jak w przypadku PoW, „walidatorzy” PoS dokonują stakingu natywnej kryptowaluty sieci, aby zatwierdzić transakcje na blockchainie.

W dokumencie zauważono, że PoS „może stworzyć nadmierną koncentrację uprawnień decyzyjnych na giełdach kryptowalut i u dostawców usług portfelowych, co może zwiększyć ryzyko integralności rynku” pomimo potencjalnych oszczędności energii. Podkreślono przy tym, że wydobywanie kryptowalut z użyciem PoW wymaga znacznej energii, co może być sprzeczne z „globalnym celem przejścia na gospodarkę niskoemisyjną”.

Ważna rola Rady Stabilności Finansowej

Raport zawierał również wiele innych zaleceń, w tym wezwanie Rady Stabilności Finansowej (RSF) do podjęcia działań, ponieważ jest ona „dobrze przygotowana do objęcia przywództwa w koordynowaniu i ustanawianiu globalnych standardów w celu wspierania krajowych regulacji aktywów kryptowalutowych”.

RSF została utworzona w 2009 roku w efekcie kryzysu kredytowego z 2008 roku. Organizacja z siedzibą w Bazylei monitoruje i wydaje zalecenia dotyczące globalnego systemu finansowego. Została opisana jako „czwarty filar” zarządzania globalną gospodarką, obok Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Banku Światowego i Światowej Organizacji Handlu.

Zagrożenie dla globalnego systemu ekonomicznego

W raporcie stwierdzono, że „zagrożenie dla stabilności finansowej związane z aktywami kryptowalutowymi może nie być jeszcze systemowe w skali globalnej, ale rosnące implikacje systemowe można już dostrzec w niektórych krajach”. Wskazano również na znaczny wzrost korelacji między aktywami kryptowalutowymi i aktywami finansowymi w okresach napięć rynkowych.

MFW podkreślił znaczenie współpracy międzynarodowej, wskazując, że „międzysektorowy i transgraniczny wymiar aktywów kryptowalutowych sprawiają, że krajowa i międzynarodowa koordynacja i współpraca są kluczowe”.

międzynarodowy fundusz monetarny martwi się centralizacją w posreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.