Luka w bilansie Celsiusa wynosi 1,2 mld USD | Wiadomości | CrypS.

Luka w bilansie Celsiusa wynosi 1,2 mld USD

Redaktor: Albert Czajkowski
celsius wyciek danych

Według dokumentów dołączonych do wniosku o upadłość z art. 11, luka w bilansie pogrążonego w kłopotach kryptowalutowego pożyczkodawcy, firmy Celsius, wynosi 1,2 mld dolarów.


Upadłość na podstawie art. 11 pozwala firmie kontynuować działalność, jednocześnie spełniając swoje zobowiązania wobec wierzycieli. Jest to zwykle realizowane na podstawie zaproponowanego planu restrukturyzacji, który ma być zatwierdzony przez wierzycieli i nadzorowany przez zespół prawny.

Z dokumentów złożonych w sądzie wynika, że oficjalnie grupę niespłaconych wierzycieli stanowią głównie użytkownicy platformy pożyczkowej. Celsius wskazał, że całkowite zobowiązania firmy wynoszą 5,5 mld USD, a jej aktywa obecnie szacuje się na 4,3 mld USD.

Bilans Celsiusa
Bilans Celsiusa

3AC na liście dłużników Celsiusa

Na dzień złożenia wniosku spółka wycofała prawie wszystkie swoje pożyczki i została z tylko jedną w kwocie około 3,2 mln USD zabezpieczoną przez 6,6 mln USD w aktywach cyfrowych.

10 lipca spółka posiadała 410 421 stETH, a w rezultacie około 467 mln USD w ETH nie ma płynności, choć według dostępnych informacji zarabia ok. 5% rocznie. Dokumenty wskazują również, że 27 czerwca 2022 roku rozpoczęło się postępowanie upadłościowe kryptowalutowego funduszu hedgingowego Three Arrows Capital (3AC).

Według wniosku roszczenia Celsiusa wobec 3AC wynoszą około 40 mln USD, co jest kwotą znacznie mniejszą, niż w przypadku innych firm kryptowalutowych, takich jak Voyager, BlockFi i Blockchain.com.

Zmiana na stanowisku dyrektora finansowego

Wszystko wskazuje również na to, że z Celsiusa odszedł dyrektor finansowy Rod Bolger, który dołączył do spółki w lutym tego roku. W dokumentach złożonych w sądzie jako nowy dyrektor finansowy figuruje Chris Ferraro. Według portalu LinkedIn, Ferraro dołączył do Celsiusa w marcu tego roku. Wcześniej przez prawie 18 lat pracował w JP Morgan.

Wniosek potwierdza również doniesienia o postępowaniu prawnym między StakeHound i Fireblocks w sprawie utraconych kluczy do ponad 38 000 tokenów ETH, w tym 35 000 ETH należących do Celsiusa.

Oprócz głównej działalności Celsius wydobywa również bitcoiny poprzez swoją spółkę zależną Celsius Mining, która zaciągnęła 750 mln USD wewnętrznej pożyczki od Celsiusa. Według stanu na 31 maja, do spłaty pozostało jeszcze 576 mln USD.

celsius wyciek danychreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.