Kurs bitcoina ustanawia rekord na poziomie 72 700 USD. Jego kapitalizacja przegoniła srebro! | Wiadomości | CrypS.

Kurs bitcoina ustanawia rekord na poziomie 72 700 USD. Jego kapitalizacja przegoniła srebro!

Karolina Zawodnik
bitcoin ath

Bitcoin jest nazywany przez wiele osób “cyfrowym złotem” z uwagi na wiele podobieństw do króla wśród metali szlachetnych. Kryptowaluta dalej zyskuje na wartości w ostatnim czasie. W efekcie jego kapitalizacja rynkowa przewyższyła całkowitą wartość srebra.


  • Bitcoin prześcignął srebro pod względem kapitalizacji rynkowej. W jego przypadku przekroczyła ona 1,4 bln dol. przy aktualnej cenie za monetę w wysokości ponad 72 tys. dol.,
  • Największa z kryptowalut ustanowiła dziś także nowe ATH, wyniosło ono około 72,7 tys. dol.,
  • BTC zyskuje na wartości na tle rosnącego popytu na ETF-y spot na BTC oraz nadchodzącego halvingu, który wpłynie na ograniczenie ilości nowych bitcoinów trafiających do obiegu.

Bitcoin przegania srebro

Po tym, gdy w piątek (tj. 9 marca br.) kurs BTC przekroczył poziom 70 tys. dol. za monetę, jego cena handlowała bokiem przez weekend. Po dwóch spokojnych dniach handlowych w poniedziałek (tj. 11 marca br.) kryptowaluta ta doznała widocznego ożywienia na swoim wykresie.

Cena bitcoina rosła od rana, a w efekcie tych zmian nowe ATH wyniosło nieco ponad 72,7 tys. dol., według uśrednionych danych pochodzących z platformy CoinMarketCap.

kurs btc
Kurs BTC/USD. Źródło: tradingviewv.com

Wspomniany rekord został ustanowiony 4 godziny temu, a aktualnie kurs BTC porusza się w okolicy 72,5 tys. dol. za monetę. Przy takim poziomie całkowita kapitalizacja rynkowa bitcoina wynosi ponad 1,4 bln dol. To z kolei czyni go 8 pod względem całkowitej wartości globalnym aktywem. Niedawne wzrosty sprawiły, że po raz kolejny zdołał on prześcignąć srebro, którego aktualna kapitalizacja rynkowa wynosi ponad 1,3 bln dol.

ranking najwiekszych aktywow
Ranking globalnych aktywów pod względem kapitalizacji rynkowej. Źródło: companiesmarketcap.com

Co ciekawe, pod względem wartości rynkowej bitcoin góruje nad ogromnymi korporacjami tj. Meta Platforms, czy Berkshire Hathaway. Obecnie nad BTC plasuje się Alphabet z kapitalizacją rynkową przekraczającą 1,7 bln dol. Jeżeli chodzi o lidera wśród globalnych aktywów, niekwestionowanym zwycięzcą pozostaje złoto z całkowitą wartością rynkową wynoszącą ponad 14,7 bln dol.

Rosnące oczekiwania względem BTC

W chwili pisania tego tekstu wśród inwestorów kryptowalut panuje ekstremalna chciwość. Wielu ekspertów rynkowych prognozuje mocne wzrosty, które mogą mieć związek z rosnącym popytem i ograniczoną podażą bitcoina.

Wzrost zainteresowania tą kryptowalutą objawia się m.in. poprzez kapitał napływający do uruchomionych w styczniu br. ETF-ów spot na BTC. Dla przykładu bitcoinowy ETF od firmy BlackRock – iShares Bitcoin Trust (IBIT) prześcignął w ostatnim czasie MicroStrategy pod względem ilości zgromadzonych monet BTC.

Obok ważny jest również nadchodzący halving, który podzieli nagrodę blokową, jaką dostają górnicy największej kryptowaluty. Zgodnie z danymi on-chain, ma on odbyć się za 36 dni.

W jego wyniku osoby i podmioty wydobywające BTC będą dostawać już tylko 3,125 BTC zamiast 6,25 BTC za wydobyty blok. Sprawi to więc, że nowe bitcoiny będą trafiać na rynek wolniej. W efekcie cena największej z wirtualnych walut powinna rosnąć przy utrzymującym się, bądź postępującym zainteresowaniu nią wśród inwestorów.

bitcoin athreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.