Kurs bitcoina spadnie poniżej 40 tys. USD? Skąd ta korekta po zatwierdzeniu ETF-ów na BTC? | Wiadomości | CrypS.

Kurs bitcoina spadnie poniżej 40 tys. USD? Skąd ta korekta po zatwierdzeniu ETF-ów na BTC?

Jacek Walewski

A miało być tak pięknie! Po zatwierdzeniu ETF-ów kurs bitcoina miał poszybować pod nieboskłon. Ba, miał nawet się nie zatrzymać na Księżycu i dolecieć aż na Marsa. Tak rozumowała chyba część inwestorów. Mimo tego cena kryptowaluty spada. Dlaczego?


  • Kurs bitcoina spada mimo zatwierdzenia ETF-ów na BTC,
  • Powodem spadków mogą być problemy jednego z ETF-ów.

Kurs bitcoina spada

Dziś jeden bitcoin kosztuje 42 630 USD, co przekłada się na 3-procentowy spadek w skali tygodnia i 1-proc. od wczoraj. Nie są to duże spadki, ale wielu inwestorów jest rozczarowanych, że coś co miało latać, tonie.

Dlaczego kurs BTC spada? Zaszło zjawisko „kupuj plotki, sprzedawaj fakty„. Rynek oczekiwał na zatwierdzenie ETF-ów przez SEC. Do tego doszło, więc teraz sprzedawane są „fakty”. I tak korekta nie jest duża, a wręcz symboliczna. Chyba że to dopiero początek.

Jak wskazała firma 10x Research, z analizy wzorców ceny bitcoina i wskaźników technicznych wynika, że prawdziwa wyprzedaż dopiero przed nami. Zdaniem ekspertów kurs może spaść do 38 000 USD. Byłoby to zgodne z tym, co działo się w tym etapie hossy w poprzednich cyklach. Inny może być tylko powód spadków. W 2020 r. było to ogłoszenie lockdownów. W tym może chodzić o… ETF-y.

Problem Grayscale

Tak, krótkoterminowo bitcoin może wziąć kąpiel przez ETF-y. A dokładnie jeden z nich. Chodzi ten należący do Grayscale. Firma pobiera bowiem wysoką opłatę za korzystanie ze swoich usług – w wysokości 1,5%.

Inni zarządzający aktywami, np. BlackRock, są mniej chciwi – chcą od klientów nawet jedynie 0,25%. Efektem będzie zapewne przeprowadzka kapitału z GBTC to innych funduszy. Problem w tym, że ETF Grayscale powstał na bazie wcześniej istniejącego trustu. W efekcie już na starcie jest jednym z największych posiadaczy bitcoinów, z zapasem coinów wartości ponad 27 miliardów USD. Wszystko to wpłynie na cenę BTC.

Inwestorzy będą najpierw sprzedawać, zanim przeniosą swoją ekspozycję na BTC na innego emitenta ETF-a. Spowoduje to presję na spadek bitcoina

– dodało 10x Research.

Od razu dodajmy, że potencjalny spadek do 38 000 USD nie przekreśli dalszej hossy. W czasie cyklu wzrostowego bitcoina potrafił w przeszłości zaliczać aż trzy 30-proc. korekty. Warto mieć to jednak na uwadze, gdy wchodzi się na rynek dopiero teraz. Krótko po zakupie bitcoina można być na papierze na 30-proc. minusie.
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.