Kurs bitcoina runął. W tle ostatnie wydarzenia na Bliskim Wschodzie | Wiadomości | CrypS.

Kurs bitcoina runął. W tle ostatnie wydarzenia na Bliskim Wschodzie

Jacek Walewski
bitcoin Iran Izrael

Kurs bitcoina spadł wczoraj w nocy do 60 600 USD. Powód? To, co miało miejsce na Bliskim Wschodzie.


  • Cena bitcoina spadła wczoraj do poziomu 60 600 USD. To efekt ataku drów ze strony Iranu na Izrael,
  • Wczorajsza sytuacja pokazała, że kryptowaluta nie zachowuje się jednak jak safe haven.

Kurs bitcoina spada

Najpierw rzućmy okiem na wykres. Cena głównej kryptowaluty spadła z około 67 000 USD do 61 625 USD. 130 milionów USD kapitalizacji rynkowej wyparowało w ciągu zaledwie kilku minut. W ślad na spadkami BTC poszły korekty na innych czołowych altcoinach.

Wykres cenowy BTC. Źródło: TradingView

Jaki był powód spadków? W nocy z soboty na niedzielę Iran wystrzelił w stronę Izraela drony. To odwet za atak przeprowadzony przez Tel-Awiw w poprzednim tygodniu. Zaatakowano wtedy placówkę dyplomatyczną w syryjskim Damaszku, zabijając siedmiu Irańczyków, w tym dwóch generałów.

Dronowy atak nie wyrządził Izraelowi wielkich szkód. Sam Teheran twierdził wcześniej, że chce tylko odpowiedzieć na zamach w Syrii i jego celem nie jest eskalacja konfliktu i zamienienie go w wojnę.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden ostrzegł 12 kwietnia, że ​​Iran przeprowadzi atak „wcześniej niż później”, ale od razu też zadeklarował, że Amerykanie pomogą swoim sojusznikom, czyli Izraelowi.

Jednocześnie jednak czołowi urzędnicy amerykańscy apelują do rządu w Tel-Awiwie, by nie eskalował napięć w swoich relacjach z Iranem. Nie chcą, by w regionie wybuchła wojna, która wymagałaby interwencji USA.

Nie chodzi nawet o wysłanie na miejsce wojska, ale choćby jedynie eksport sprzętu. Dla Waszyngtonu oznaczałoby to otwarcie nowego frontu na świecie. Byłoby to w interesie Chin i Rosji, ale nie USA.

Bitcoin to jednak nie safe haven

Kryptowaluta Satoshi’ego Nakamoto zachowała się w rozczarowujący sposób. Kurs, jak wspomniałem, zaczął w momencie ataku spadać. Pokazuje to, że BTC to nie bezpieczna przystań, czyli walor, który warto posiadać w portfelu w momencie zawirowań geopolitycznych.

Zapewne do jutra sytuacja się unormuje. Sugerują to słowa władz Iranu, które uważają, że rachunki zostały wyrównane. Za kilka dni czeka nas zaś halving.

bitcoin Iran Izraelreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.