Kurs bitcoina osiąga nowy rekord wszech czasów! ETF od BlackRock miał w tym spory udział

bitcoin
W tym artykule:

ETF IBIT od BlackRock w błyskawicznym tempie awansował do czołówki zestawień funduszy o największych napływach netto w 2025 roku. Wszystko za sprawą imponującego, 6,5-miliardowego zastrzyku inwestycji w zaledwie miesiąc. Tymczasem BTC ustanowił nowe ATH!


  • IBIT od BlackRock przyciągnął aż 6,5 miliarda dolarów netto w ciągu jednego miesiąca, osiągając łącznie niemal 9 miliardów dolarów napływów od początku roku,
  • Pod względem zarządzanych aktywów fundusz ten przekroczył 66,9 miliarda dolarów, wyprzedzając wiele starszych ETF-ów i zbliżając się do liderów rynku,
  • Kurs BTC wybił nowy szczyt cenowy w ciągu ostatnich minut w okolicy powyżej 109 400 dolarów za monetę.

Rekordowe tempo wzrostu IBIT

Fundusz iShares Bitcoin Trust (IBIT), będący amerykańskim funduszem ETF typu spot na bitcoina zarządzanym przez BlackRock, zdobywa coraz większe zainteresowanie ze strony inwestorów. Jeszcze miesiąc temu plasował się dopiero na 47. miejscu pod względem napływów netto w 2025 roku. Dziś – dzięki spektakularnemu przyrostowi środków – awansował do pierwszej piątki najpopularniejszych ETF-ów w USA!

Według danych udostępnionych przez analityka ds. ETF z Bloomberga – Erica Balchunasa – IBIT zanotował aż 6,5 miliarda dolarów napływów netto od 21 kwietnia, co komentator określił mianem „pełnego trybu Pac-Mana” – odnosząc się do agresywnego pochłaniania udziałów rynkowych przez fundusz. 

W rezultacie łączne tegoroczne napływy netto IBIT osiągnęły poziom 8,9 miliarda dolarów.

Mocny konkurent na rynku

Imponujący wzrost IBIT sprawia, że fundusz zaczyna zagrażać pozycjom takich gigantów, jak: iShares 0-3 Month Treasury Bond ETF (SGOV) – 16,8 mld USD napływów w 2025 r., Vanguard Total Stock Market ETF (VTI) – 15,2 mld USD napływów, czy SPDR Portfolio S&P 500 ETF (SPLG) – 13 mld USD napływów w br.

Co istotne, IBIT zajął 5. miejsce po napływie 287,5 mln dolarów tylko jednego dnia, przeskakując fundusz SPDR Bloomberg 1-3 Month T-Bill ETF (z 8,8 mld USD). Choć droga do ścisłej czołówki, z liderem Vanguard S&P 500 ETF (64,5 mld USD napływów w 2025 roku), nadal jest daleka, to dynamika IBIT pozostaje imponująca.

Pod względem aktywnie zarządzanych środków (Assets Under Management – AUM), IBIT ma obecnie 66,9 miliarda dolarów, co plasuje go tuż za: VOO (Vanguard S&P 500 ETF) – 661,5 mld USD, VTI (Vanguard Total Stock Market ETF) – 477,5 mld USD, SPLG (SPDR Portfolio S&P 500 ETF) – 68,4 mld USD

Nawet jeśli IBIT jeszcze nie dorównuje wielkością aktywom czołowych ETF-ów, to już dziś konkuruje z nimi pod względem napływów inwestorów.

Bitcoinowe ETF-y odbijają się po spadkach

Rok 2025 przynosi wyraźne odbicie dla amerykańskich ETF-ów spot na bitcoina. Łączne napływy netto w tych funduszach wyniosły dotąd 7,6 miliarda dolarów, mimo że konwersja funduszu Grayscale (GBTC) przyniosła 1,5 miliarda dolarów odpływów

7,4 miliarda dolarów z tej sumy zostało wygenerowane tylko w ostatnim miesiącu, co pokazuje, jak silna jest obecnie fala napływu kapitału po wcześniejszym odpływie ponad 5 miliardów w okresie od lutego do kwietnia – wywołanym między innymi obawami o cła i politykę handlową administracji Trumpa.

Eric Balchunas zauważa również, że obserwowany dziś krajobraz liderów rynkowych zaczyna przypominać sytuację z 2024 roku, kiedy to IBIT uplasował się na 3. miejscu pod względem napływów rocznych z wynikiem 37,4 miliarda dolarów – pomimo że był to dopiero jego debiutancki rok handlowy.

Wzrost zainteresowania czołową z kryptowalut widoczny jest w jej cenie. Obecnie za jednego bitcoina trzeba już zapłacić nieco ponad 109 100 dolarów.

BTC
Kurs BTC/USDT. Źródło: tradingview.com

W ciągu ostatnich minut BTC ustanowił nowe ATH cenowe bliskie 109 500 dolarów.

bitcoin

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama
Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.