Kto odpowie za wpadkę SEC? Politycy piszą o manipulacji rynkiem w sprawie ETF-a na BTC | Wiadomości | CrypS.

Kto odpowie za wpadkę SEC? Politycy piszą o manipulacji rynkiem w sprawie ETF-a na BTC

Jacek Walewski
SEC

Prawnicy i senatorowie Stanów Zjednoczonych wezwali Kongres do zażądania dochodzenia w sprawie tego, co stało się w nocy. Chodzi o przejęcie profilu amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) na X.


  • W nocy doszło do hacku, przejęto konto SEC na X,
  • Politycy USA domagają się zbadania sprawy

SEC trafi pod lupę służb?

W nocy ktoś przejął na chwilę konto SEC na X. Owa chwila wystarczyła jednak, by haker opublikował post z komunikatem o zatwierdzeniu ETF-ów na BTC. Doprowadziło to do wzrostu kursu kryptowaluty do 48 000 USD, a potem gwałtownego spadku do 45 500 USD, gdy na jaw wyszło, że tweet napisał przestępca, a nie urzędnik. W efekcie politycy żądają wyjaśnień.

Tak jak SEC zażądałaby odpowiedzialności od spółki publicznej, gdyby popełniła tak kolosalny błąd (…), tak Kongres potrzebuje odpowiedzi na temat tego, co się właśnie wydarzyło. To jest niedopuszczalne

– stwierdził amerykański senator Bill Hagerty w poście X z 9 stycznia.

Amerykańska senator Cynthia Lummis również zażądała od SEC wyjaśnień. Wskazała, że działanie cyberprzestępcy zatrzęsło rynkiem.

Z kolei Charles Gasparino z Fox Business przekazał, że SEC „będzie musiała sama przeprowadzić dochodzenie” pod kątem manipulacji na rynku.

Kongresmenka Ann Wagner też wyraziła obawy, określając wszystko „wyraźną manipulacją na rynku”, która uderzyła w miliony inwestorów.

Analityk Bloomberga ds. ETF-ów, James Seyffart, zasugerował, że przewodniczący SEC Gary Gensler powinien ukarać pracownika odpowiedzialnego za rzekome naruszenie systemów bezpieczeństwa.

X Safety – konto kontrolowane przez X – które zbadało incydent, potwierdziło później, że wszystko, co stało się kilka godzin temu, było winą SEC, która nie korzystała z dwuskładnikowego logowania.

Jak wpłynie to na ETF?

Najgorsze jest to, że dziś – 10 stycznia – ma zapaść decyzja w sprawie ETF-ów na BTC. Czy SEC nie wykorzysta incydentu i jego skutków (ogromnego wahania kursu BTC) do odrzucenia wniosków o założenie funduszy? Jeżeli pójdzie w tę stronę wywoła w tym wielki skandal, bowiem to z winy Komisji doszło do korekty ceny kryptowaluty.
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.