Kryptowaluty w programie Forum Ekonomicznego w Davos | Wiadomości | CrypS.

Kryptowaluty w programie Forum Ekonomicznego w Davos

Mariusz Przepiórka
światowe forum ekonomiczne w davos z dwoma panelami o kryptowalutach i cbdc - autor zdjęcia Bloomberg / Jason Alden

Kryptowaluty znalazły się w programie Światowego Forum Ekonomicznego Davos 2021, w ramach którego odbędą się dwie sesje poświęcone różnym aspektom wpływu walut cyfrowych na główny nurt gospodarki.

Pierwsza sesja zatytułowana Resetting Digital Currencies jest zaplanowana na poniedziałek, czyli pierwszy dzień wirtualnego forum dyskusyjnego. Drugi panel odbędzie się w czwartek. Jedną z przyczyn włączenia kryptowalut do programu globalnego forum jest fakt, że pandemia COVID-19 przyspieszyła trwające już odejście od gotówki. Coraz więcej krajów podejmuje również działania zmierzające do wprowadzenia cyfrowych walut banku centralnego (CBDC), co również może istotnie wpłynąć na globalne sposoby wykorzystania pieniądza.

Uczestnicy dyskusji będą zastanawiać się nad tym, jakie zasady, praktyki i partnerstwa są niezbędne, aby wykorzystać możliwości wynikające z pojawienia się cyfrowego pieniądza. W pierwszej sesji głos zabiorą m.in. gubernator Banku Anglii Andrew Bailey oraz prezes Western Union Hikmet Ersek. W drugiej sesji usłyszymy m.in. członka rządu Singapuru Tharmana Shanmugaratnama.

CBDC i wzrost wartości bitcoina

Coroczne forum w Davos jest uznawane za jedno z najbardziej prestiżowych forów biznesowych, które przyciąga zarówno biznesmenów, jak i polityków. Zazwyczaj odbywa się w szwajcarskim mieście Davos, ale trwająca pandemia sprawiła, że w tym roku pięciodniowa konferencja została przeniesiona na platformy wirtualne. Kryptowaluty i szeroko pojęte technologie blockchain pojawiały się już wcześniej podczas forum w Davos, jednak dopiero w tym roku znajdą się w centrum uwagi. Dzięki dwóm oddzielnym sesjom poświęconym tej branży dyskusje będą bez wątpienia bardziej wyczerpujące.

Zgodnie z zapowiedzią, dyskusje będą toczyć się wokół cyfrowych walut banku centralnego (CBDC), ponieważ wiele banków centralnych rozważa wprowadzenie takiej alternatywy dla walut fiducjarnych. Dodatkowo, część uwagi może skupić się na bitcoinie za sprawą ostatniego wzrostu wartości tej kryptowaluty, a także dzięki masowemu przyjęciu tej waluty przez klientów instytucjonalnych.

światowe forum ekonomiczne w davos z dwoma panelami o kryptowalutach i cbdc - autor zdjęcia Bloomberg / Jason Alden
reklama
reklama