Kryptowaluty są ratunkiem dla mieszkańców Libanu

Kryptowaluty stały się ratunkiem dla mieszkańców Libanu

Anna Sutowicz
Kryptowaluty są ratunkiem dla mieszkańców Libanu

W zbankrutowanym Libanie mieszkańcy wydobywają bitcoiny (BTC) i kupują artykuły spożywcze za tether (USDT). 


Liban pogrążył się w kryzysie finansowym po wielu latach wojen i złych decyzji dotyczących wydatków. CNBC przeprowadziło wywiad z mieszkańcami tego kraju – wielu z nich uważa kryptowaluty za koło ratunkowe do przetrwania. Dla niektórych wydobycie cyfrowych aktywów, takich jak bitcoin, stanowi jedyne źródło dochodu, inni organizują potajemne spotkania za pośrednictwem Telegramu, aby wymienić tether na dolary amerykańskie i kupić artykuły spożywcze.

Mimo tego, że forma jaką przybiera adopcja kryptowalut w Libanie różni się w zależności od osoby i okoliczności, to większość mieszkańców zapragnęła „połączenia z pieniędzmi, które faktycznie mają sens”.

Bitcoin dał nadzieję mieszkańcom Libanu

Georgio Abou Gebrael był architektem mieszkającym w wiosce położonej jedenaście mil na wschód od Bejrutu. Stracił pracę i musiał wymyślić inny sposób na szybkie zdobycie gotówki. Wiosną 2020 roku banki były zamknięte, w tym czasie mieszkańcy nie mogli wypłacać pieniędzy ze swoich kont. Otrzymywanie gotówki za pomocą międzynarodowych przelewów również nie było najlepszą opcją, ponieważ te usługi pobierały dolary amerykańskie od nadawcy i dawały funty libańskie odbiorcy po znacznie niższym kursie niż wartość rynkowa:

Bitcoin naprawdę dał nam nadzieję. Urodziłem się w mojej wiosce, mieszkam tu przez całe życie, a bitcoin pomógł mi pozostać tutaj. Straciłbym około połowy majątku. Dlatego patrzyłem na bitcoina jak na dobry sposób na zdobycie pieniędzy z zagranicy – powiedział Gabrael.

Wówczas mężczyzna odkrył subreddit poświęcony łączeniu freelancerów z pracodawcami, którzy są gotowi płacić wynagrodzenie w bitcoinach. Dziś połowa dochodów Gebraela pochodzi z pracy freelancera, z czego 90% otrzymuje w bitcoinach. Druga połowa pochodzi z wynagrodzenia denominowanego w dolarach amerykańskich.

Georgio Abou Gebrael na temat kryptowalut w Libanie
Georgio Abou Gebrael Źródło: CNBC

Gebrael twierdzi, że korzystanie z kryptowalut jest szeroko rozpowszechnione:

Jest wiele kawiarni, restauracji i sklepów z elektroniką, które akceptują USDT jako płatność, więc jest to wygodne, jeśli muszę wydać nie w fiat, ale z moich oszczędności w bitcoinach. Rząd ma teraz znacznie większe problemy niż martwić się o niektóre sklepy akceptujące kryptowalutę – wyjaśnił Gebrael.

System bankowy w Libanie

Lokalna waluta straciła ponad 95% swojej wartości od sierpnia 2019 r., płaca minimalna spadła z 450 USD do 17 USD miesięcznie, a emerytury stały się praktycznie bezwartościowe. Pomimo utraty prawie wszystkich oszczędności, rodzice Gebraela, którzy są pracownikami państwowymi, mają nadzieję, że istniejący system finansowy zostanie w pewnym momencie naprawiony. W międzyczasie Gebrael pokrywa im różnicę w wynagrodzeniu.

Inny mieszkaniec Libanu, 27-letni dziennikarz Mohamad El Chamaa powiedział CNBC, że kiedy bank zaczął ustanawiać ograniczenia miał 3000 USD na koncie oszczędnościowym:

Jednym z moich życiowych żalów było niewycofanie moich pieniędzy w całości przed uderzeniem kryzysu. Mogłem to zauważyć, ponieważ bank zaczął pobierać niewielki procent od każdej wypłaty dolara, której dokonałem miesiąc przed uderzeniem kryzysu, co wydawało mi się dziwne.

El Chamaa mówi, że od tego czasu przyzwyczaił się do wypłacania pieniędzy z konta bankowego po „złej stawce” od 10% do 15% ich pierwotnej wartości, ale nie ma mowy, aby kiedykolwiek ponownie zdeponował gotówkę w libańskim banku. Zamiast tego trzyma to, co pozostało z jego oszczędności w gotówce i używa swojego konta bankowego tylko do płacenia za usługę iCloud i do streamingu muzyki.

Mining zasilany energią wodną

Nieco ponad dwa lata temu Ahmad Abu Daher i jego przyjaciel zaczęli wydobywać eter za pomocą trzech maszyn zasilanych energią wodną w Zaarouriyeh, mieście położonym 30 mil na południe od Bejrutu. Abu Daher podłącza się do projektu hydroenergetycznego, który wykorzystuje energię 140-kilometrowej rzeki Litani, przecinającej południowy Liban. Mówi, że przez 20 godzin dziennie otrzymuje energię elektryczną po starych, przedinflacyjnych stawkach.

Więc w zasadzie płacimy bardzo tanią energię elektryczną, a dzięki wydobyciu zyskujemy świeże dolary – kontynuował Abu Daher.

Górnicy pracujący na jednej z farm kryptowalutowych Ahmada Abu Dahera
Górnicy pracujący na jednej z farm kryptowalutowych Ahmada Abu Dahera Źródło: CNBC

Kiedy 22-letni Abu Daher zobaczył, że jego przedsięwzięcie górnicze przynosi zyski wraz z przyjacielem rozszerzyli działalność. Zbudowali własną farmę złożoną z koparek nabytych po cenach z wyprzedaży od górników w Chinach. Zaczęli odsprzedawać i naprawiać sprzęt górniczy dla innych. Wynajmują także platformy miningowe dla ludzi mieszkających w całym Libanie, którzy potrzebowali stabilnych pieniędzy, ale brakowało im wiedzy technicznej, jak również dostępu do taniej i stałej energii elektrycznej. Abu Daher mówi, że we wrześniu miał zyski w wysokości 20 000 USD, w połowie z miningu, w połowie ze sprzedaży maszyn i handlu kryptowalutami.

Podobną historię ma Salah Al Zaatare, architekt mieszkający 20 minut na południe od El Hajj w nadmorskim mieście Sidon. Al Zaatare powiedział CNBC, że zaczął wydobywać dogecoin i litecoin w marcu tego roku, aby zwiększyć swoje dochody. Obecnie ma 10 maszyn i zarabia około 8500 USD miesięcznie.

Wszedłem w to, ponieważ uważam, że stanie się to dobrą inwestycją na przyszłość – powiedział Al Zaatare w rozmowie z CNBC.

Al Zaatare wyciągnął wszystkie swoje pieniądze z banku, zanim kryzys uderzył w 2019 roku. Trzymał się tej gotówki, dopóki nie zdecydował się zainwestować swoich oszczędności życia w sprzęt górniczy w zeszłym roku.

Kryptowaluty są ratunkiem dla mieszkańców Libanureklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.