Kryptowaluty nie stanowią systemowego zagrożenia dla systemu finansowego - mówi Yellen | Wiadomości | CrypS.

Kryptowaluty nie stanowią systemowego zagrożenia dla systemu finansowego – mówi Yellen

Redakcja
yellen

Sekretarz Skarbu Janet Yellen powiedziała w czwartek członkom Kongresu, że nie uważa, aby rynek kryptowalut rozrósł się do takiej skali, że stanowi “ryzyko systemowe”.


Yellen wypowiedziała się podczas wystąpienia przed Komisją Usług Finansowych Izby. Członkowie pytali ją o kwestie makroekonomiczne, ale także wielokrotnie poruszali temat stablecoinów – krypto tokenów, które mają utrzymywać powiązanie z walutą fiat – oraz obecnego załamania na rynku cyfrowych aktywów. Yellen powiedziała:

Nie mogę powiedzieć, że stablecoiny osiągnęły taką skalę, że stanowią problem dla stabilności finansowej.

Jej uwaga padła w odpowiedzi na pytanie Jim’a Himes’a, który zauważył, że jako weteran kryzysu finansowego z 2008 roku, nie uważa, że rynek kryptowalut o wartości 2 bilionów dolarów był wystarczająco duży, aby spowodować ryzyko systemowe. Himes podkreślił też, że ze względu na ostatnie załamanie, nie jest to już nawet 2 bln dolarów.

Yellen zgodziła się z jego opinią. Nie określiła jednak na jakim poziomie będzie trzeba spojrzeć na sytuację w inny sposób.

Po kryzysie z 2008 roku Kongres wprowadził przepisy, na mocy których niektóre duże podmioty finansowe – w tym banki i ubezpieczyciel AIG – zostały uznane za stwarzające “ryzyko systemowe” dla gospodarki amerykańskiej i nałożył na ich działalność szereg ograniczeń, w tym wyższe rezerwy kapitałowe.

Yellen zauważyła również, że choć kryptowaluty i stablecoiny nie przekraczają obecnie progu systemowego, może się to zmienić w przyszłości.

Nie określiłabym ich jako realnego zagrożenia dla stabilności finansowej, ale rosną one bardzo szybko i stanowią ten sam rodzaj ryzyka, który znamy od wieków.

Co z UST?

Podczas przesłuchania poruszono również kwestię niedawnego załamania się Terra USD (UST), stablecoina, który do tego tygodnia był trzecim stablecoinem pod względem kapitalizacji.

Yellen zauważyła, że UST, który ma być powiązany z 1 USD, a obecnie jest notowany na poziomie 48 centów, “złamał dolara”. Tether, największy stablecoin, zrobił to samo w czwartek rano. Tether spadł do poziomu 95 centów, ale obecnie jego kurs powrócił do pożądanego poziomu.

Sekretarz Skarbu, w odpowiedzi na pytanie Himesa, stwierdziła również, że jest świadoma różnicy pomiędzy algorytmicznymi stablecoinami, takimi jak UST (które polegają na zachętach finansowych, aby utrzymać swoje powiązanie z dolarem), a innymi stablecoinami, które są wspierane przez rezerwę w dolarach.

Stephen Lynch również poruszył kwestię stablecoinów. Zauważył, że jest ich ponad 200, i zasugerował, że emisja stablecoina banku centralnego pozwoliłaby wyeliminować większość z nich.

Yellen zauważyła, że regulatorzy finansowi badają możliwość wprowadzenia cyfrowej waluty banku centralnego, ale zwróciła uwagę, że taka waluta mogłaby stanowić zagrożenie dla prywatności, gdyby umożliwiała rządowi monitorowanie wydatków obywateli.

yellenreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.