Krypto potrzebuje regulacji jeśli ma przetrwać - mówi szef SEC | Wiadomości | CrypS.

Krypto potrzebuje regulacji jeśli ma przetrwać – mówi szef SEC

Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
Szef SEC - Gary Gensler chce uregulować mocniej branże kryptowalut

Przewodniczący Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wezwał sektor kryptowalut do współpracy z organami regulacyjnymi. Jak donosi Financial Times, Gary Gensler poprosił Kongres o nadanie uprawnień swojej agencji, dzięki czemu miałaby ona lepiej zarządzać rynkiem.

Póki co nie jest jasne, która agencja ma nadzór nad branżą kryptowalut. Organy regulacyjne wciąż bowiem klasyfikują bitcoina bardziej jako towar niż papier wartościowy.

Szacuje się, że na ten moment o kryptowalutach słyszało mniej niż 10% ludzi na świecie. Jest to jednak wystarczająco duża liczba, aby skłonić organy regulacyjne do stworzenia odpowiednich przepisów. Na rynek wchodzą już bowiem nie tylko inwestorzy detaliczni szukający szybkiego zarobku. Do gry dołączają też instytucje, takie jak np. MicroStrategy Michaela Saylora.

Gensler uważa, że jeśli branża ma się rozwijać, to musi poddać się regulacjom. Według niego, tylko regulacje mogą zapewnić zaufanie do rynku, co jest bardzo ważne, jeśli chce on przetrwać na dłuższą metę. Gensler ma na myśli głównie platformy handlowe, biorąc pod uwagę, że to właśnie tam odbywa się większość (~95%) krypto operacji.

Przewodniczący wcześniej zasugerował, aby platformy kryptowalutowe rejestrowały się w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Spotkało się to z pogardą ze strony wiernych idei decentralizacji inwestorów, którzy nie życzą sobie rządowej kontroli. Jednak szef SECu ponowił swoją prośbę, mówiąc:

Porozmawiaj z nami, zgłoś się. […] W dzisiejszych czasach działa wiele platform, jednak zrobiłyby lepiej angażując się z regulatorami. Póki co muszą one błagać o przebaczenie, zamiast prosić o pozwolenie.

Szef SEC - Gary Gensler chce uregulować mocniej branże kryptowalutreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.