Koniec cwaniakowania! Rusza dochodzenie w sprawie Gary’ego Genslera, byłego szefa SEC

Gary Gensler
W tym poście:
Bitcoin
-4.42%

Republikanie z Izby Reprezentantów wszczęli dochodzenie w sprawie utraty wiadomości tekstowych z niemal całego roku ze służbowego telefonu byłego szefa SEC – Gary’ego Genslera. Sprawa budzi kontrowersje, ponieważ dotyczy okresu, w którym amerykańska Komisja prowadziła najintensywniejsze działania przeciwko firmom z branży kryptowalut.


  • Błędy IT doprowadziły do bezpowrotnego usunięcia SMS-ów z lat 2022–2023,
  • SEC w tym czasie prowadziła ponad 100 postępowań egzekucyjnych wobec sektora kryptowalut.

Wiadomości przepadły. Kongres interweniuje

Republikańscy członkowie Izby Reprezentantów skierowali oficjalny list do obecnego przewodniczącego SEC – Paula Atkinsa – informując o rozpoczęciu śledztwa w sprawie utraconej korespondencji tekstowej byłego przewodniczącego Gary’ego Genslera.

Zgodnie z raportem Biura Inspektora Generalnego, błędy techniczne oraz nieprawidłowe procedury doprowadziły do trwałego usunięcia wiadomości z okresu od października 2022 r. do września 2023 r.

Z dokumentu wynika, że smartfon Gary’ego Genslera przestał synchronizować się z systemem zarządzania urządzeniami agencji już 6 lipca 2023 r., choć nadal był aktywnie używany. Pomimo automatycznych ostrzeżeń wysyłanych co dwa tygodnie, personel IT SEC przez ponad dwa miesiące nie podjął żadnych działań.

Wydaje się, że były przewodniczący Gensler wymagał od firm przestrzegania standardów, których sama agencja nie była w stanie spełnić

– napisali członkowie Kongresu, przypominając, iż tylko w roku fiskalnym 2023 SEC zebrała ponad 400 mln dolarów z tytułu naruszeń zasad przechowywania dokumentacji.

Komunikacja o znaczeniu kluczowym

W liście podkreślono, że choć zespół Genslera utrzymywał, iż używał SMS-ów głównie w celach administracyjnych, kontrola Inspektora Generalnego wykazała przypadki komunikacji „istotnej dla misji agencji” między byłym przewodniczącym a jego personelem, komisarzami i innymi urzędnikami wysokiego szczebla.

Dodatkowo, sąd okręgowy wezwał wszystkie strony do stawienia się 8 października w celu omówienia sprawy. Jak poinformował na platformie X dyrektor działu prawnego Coinbase, Paul Grewal:

Sąd okręgowy właśnie nakazał wszystkim stronom stawić się 8 października, by zająć się sprawą zniszczenia dokumentów przez kierownictwo Genslera w @SECGov.

Zaginione dane a kryptowalutowa ofensywa SEC

Zaginione wiadomości obejmują kluczowy okres intensywnych działań SEC wobec branży kryptowalut, zapoczątkowanych po upadku giełdy FTX w listopadzie 2022 r.

Gensler znany był z ostrej retoryki wobec sektora – w czerwcu 2023 r. w wywiadzie dla CNBC stwierdził, że „nie potrzebujemy więcej walut cyfrowych” poza dolarem amerykańskim, a uczestników rynku nazwał „oszustami i naciągaczami” prowadzącymi „piramidy finansowe”.

W tamtym czasie Komisja wszczęła ponad 100 postępowań egzekucyjnych, m.in. przeciwko Coinbase, Kraken oraz Binance. Coinbase, reprezentowana przez zewnętrzną firmę History Associates, oskarżyła SEC o „strategię niszczenia i opóźniania” dokumentacji, co miało spowodować „nieodwracalne szkody” dla jej obrony prawnej.

W liście Kongresu przypomniano, iż nie jest to pierwszy raz, gdy praktyki komunikacyjne Gary’ego Genslera wzbudzają wątpliwości. Już w 2013 r., gdy pełnił funkcję przewodniczącego Komisji ds. Obrotu Kontraktami Terminowymi (CFTC), Inspektor Generalny tej instytucji zarzucił mu prowadzenie oficjalnej korespondencji z prywatnego adresu e-mail.

W związku z obecną sytuacją Republikanie współpracują z Inspektorem Generalnym, by ustalić, czy inne osoby na wysokich stanowiskach w SEC również utraciły istotną komunikację oraz czy mechanizmy kontroli dokumentacji w agencji są wystarczająco skuteczne.


Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->