Kongresmeni Patrick McHenry i Glenn Thompson proponują regulacje rynku kryptowalut | Wiadomości | CrypS.

Kongresmeni Patrick McHenry i Glenn Thompson proponują regulacje rynku kryptowalut

USA

Amerykańscy politycy po raz kolejny podchodzą do tematu regulacji rynku kryptowalut. Swoje wstępne propozycje zaprezentowali kongresmeni Patrick McHenry i Glenn Thompson z Partii Republikańskiej. Obaj chcą wyjaśnienia wielu kontrowersji dot. przepisów związanych z blockchainem.


Kongresmeni chcą regulacji

Jeżeli zostanie dopracowany i potem przegłosowany, projekt ustawy, za którym stoją wspomniani politycy, może mieć duże znaczenie w kształtowaniu przyszłości rynku kryptowalut. Dlaczego? Po pierwsze kongresmeni chcą wyjaśnić to, którą częścią branży będzie zajmowała się Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (Securities and Exchange Commission, SEC), a która będzie podlegała Commodity Futures Trading Commission (CFTC).

Powyższy podział jest konieczny, ponieważ dziś na rynku widać pewien chaos. Problem można zaobserwować nawet na polu określania charakteru prawnego kryptowalut. Przewodniczący SEC Gary Gensler twierdzi, że niemal wszystkie cyfrowe aktywa – poza bitcoinem – są papierami wartościowymi. CFTC w publicznych dokumentach określa z kolei ETH jako towar. Utrudnia to działania innowacyjnym startupom.

McHenry, przewodniczący Komisji Usług Finansowych Izby Reprezentantów i Thompson, przewodniczący Komisji Rolnictwa Izby Reprezentantów, wyrażają swoje zaniepokojenie wszystkim powyższym. Ich zdaniem taka chaotyczna polityka hamuje innowacje i nie zapewnia odpowiedniej ochrony konsumentów. Chcą więc wprowadzić podział kompetencji. CFTC miałaby kontrolować kryptowaluty i tokeny uznane za towary, SEC – odpowiedniki papierów wartościowych.

Do powyższego doszłoby pewne ograniczenie władzy SEC. Komisja musiałaby umożliwiać brokerom-dealerom świadczenie usług powierniczych dla aktywów cyfrowych.

Jak twierdzą jej autorzy, w założeniu ustawa ma stymulować innowacje, wzmacniać ochronę konsumentów i ustanawiać bardziej przejrzyste wytyczne dla uczestników rynku.

Regulacje są konieczne

Projekt ustawy nie jest jeszcze formalnie procedowany. Mimo tego już teraz działania obu kongresmenów spotkały się z pozytywnym odbiorem społeczności. Trudno się dziwić, bowiem rynek potrzebuje jasnych zasad, wedle których ma działać.

Dziś zwłaszcza groźna i szkodliwa jest polityka SEC. Gensler w mediach mówi, jak wspomnieliśmy, że większość kryptowalut to papiery wartościowe. Z drugiej strony, nie chciał tego potwierdzić w czasie przesłuchania w Kongresie. Taka postawa mocno utrudnia emitowanie nowych tokenów i rozwijanie opartych na nich startupów.

USAreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.