Kolekcjoner NFT stracił Bored Ape warte 1,9 mln USD. Z pomocą przyszło OpenSea | Wiadomości | CrypS.

Kolekcjoner NFT stracił Bored Ape warte 1,9 mln USD. Z pomocą przyszło OpenSea

Zerelik Maciej
Bored Ape Yacht Club sprzedaje w ciągu godziny NFT za prawie 100 mln USD

Kolekcjoner niewymiennych tokenów (NFT) oświadczył dziś, że jego kolekcja Bored Ape Yacht Club NFT o wartości 1,9 miliona dolarów została „zhakowana”. Jak twierdzi, rynek NFT OpenSea „zamroził” dla niego te aktywa.

Todd Kramer, który prowadzi galerię sztuki Ross+Kramer w Nowym Jorku, napisał na Twitterze, że kliknął na link, który wydawał się być prawdziwym dAppem NFT (zdecentralizowaną aplikacją). Okazało się jednak, że był to atak phishingowy i 16 jego NFT zostało skradzionych. Kolekcjoner napisał:

Zostałem zhakowany. Wszystkie moje małpy zniknęły.

NFT to kryptograficznie unikalne tokeny cyfrowe, które potwierdzają własność fizycznych lub cyfrowych treści, takich jak dzieła sztuki, GIF-y lub pliki muzyczne. Bored Ape Yacht Club to jedna z najpopularniejszych kolekcji PFP (zdjęć profilowych), seria kreskówkowych obrazów małp z losowo generowanymi atrybutami. Okazało się, że są one popularne wśród celebrytów i influencerów. Bored Ape posiadają m.in Snoop Dogg czy Jimmy Fallon. Do tej pory na tą kolekcję inwestorzy przeznaczyli prawie 1 miliard dolarów.

NFT skradzione z kolekcji Kramera zawierały osiem Bored Apes, siedem Mutant Apes – wygenerowanych przez wystawienie Bored Apes na działanie „serum mutanta” – oraz jeden Clonex NFT. Według Dappradar, całkowita wartość skradzionych małp wynosi około 1,9 miliona dolarów.

Pomimo oczywistego stresu Kramera, wielu użytkowników Twittera zażartowało, że musi on teraz zmienić swoje zdjęcie profilowe na Twitterze, jeśli nie jest już właścicielem małpy.

OpenSea z pomocą

Kramer powiedział później na Twitterze, że „wszystkie małpy są zamrożone” i że OpenSea, największy rynek NFT, pomaga mu odzyskać skradzione aktywa.

Wiadomość ta wywołała krytykę z niektórych stron, a niektórzy twierdzili, że odwoływanie się do strony trzeciej w celu zamrożenia NFT jest sprzeczne z ideą kryptowalut – decentralizacją. Użytkownik Twittera Forculus napisał:

Czuje się dość anty-kryptowalutowy, aby prosić strony trzecie, aby to zrobić, a idealnie nie powinny być w stanie. Nikt nie powinien być wstanie wkroczyć do prawdziwie zdecentralizowanej własności.

Kramer dodał, że w przyszłości będzie korzystał z portfela sprzętowego, aby zachować bezpieczeństwo swoich aktywów.

Bored Ape Yacht Club sprzedaje w ciągu godziny NFT za prawie 100 mln USD
reklama
reklama