Kolejny scam typu Giveaway. Tym razem wykorzystano ETH 2.0

Kolejny scam typu Giveaway. Tym razem wykorzystano ETH 2.0

Zerelik Maciej
scam znak

W tym roku w branży kryptowalut miał miejsce znaczny wzrost liczby scamów typu „Giveaway”. Pomimo wysiłków ekspertów i firm edukujących inwestorów, oszuści wciąż zmieniają swoją przynętę, za pomocą której wabią niczego niepodejrzewające ofiary. Coraz częściej wykorzystują aktualnie głośne, branżowe wydarzenia. Dzisiaj odkryto nowy scam, który powstał w związku z niedawnym ogłoszeniem kontraktu depozytowego Ethereum 2.0.

Fałszywy Giveaway Binance Ethereum 2.0

Nowy scam wykorzystuje domenę https://ethlaunches.com. Oszuści dobrze poradzili sobie z reprodukcją sekcji powiadomień Binance’a, jednak wiadomość na stronie internetowej zawiera kilka błędów gramatycznych. Większość klikalnych opcji nie działa i przekierowują one na fałszywą stronę główną Binance.

Oszuści twierdzą, że w związku z wydaniem kontraktu depozytowego Ethereum 2.0, mają do rozdania 10 000 ETH o wartości 4 310 000 dolarów. Zainteresowani inwestorzy mogą wpłacić minimum 2 ETH (862$) i maksimum 50 ETH (21 550$) na określony adres ETH. W zamian otrzymują obietnicę podwojenia wysłanych kryptowalut.

Ta strategia od razu sygnalizuje, że strona jest zwykłym scamem. Prawdopodobieństwo tego, że wiodąca giełda prosiłaby o wpisowe za uczestnictwo w konkursie jest raczej znikome.

Oszuści stają się coraz bardziej kreatywni

Przemysł kryptowalutowy cały czas prężnie się rozwija, a to z kolei powoduje, że oszuści stają się co raz bardziej kreatywni i wyrachowani. Użytkownicy kryptowalut muszą zachować szczególną ostrożność podczas inwestycji w niektóre platformy. Wysoka ostrożność oraz zrobienie porządnego researchu jest zalecane szczególnie podczas inwestycji w nowej projekty.

Już wcześniej miała miejsce plaga scamów na YouTube. Oszuści wykorzystywali historyczne wywiady ze znanymi w branży osobami takimi jak np. Vitalik Buterin czy Elon Musk. Schemat działania był podobny. Wykorzystując znany wizerunek scammerzy zyskiwali zaufanie inwestorów, a następnie prosili o wpłaty, które miały zostać podwojone.

 

scam znak
reklama
reklama