Kolejna firma składa wniosek o ETF na Solanę! Galaxy Digital analizuje podanie od VanEck | Wiadomości | CrypS.

Kolejna firma składa wniosek o ETF na Solanę! Galaxy Digital analizuje podanie od VanEck

Firma 21Shares złożyła w SEC oficjalne dokumenty dot. założenia funduszu giełdowego (ETF) dla solany (SOL).


  • 21Shares przygotowuje się do powstania ETF-ów SOL.
  • Eksperci wskazują jednak na to, że szansa na “tak” ze strony SEC są bardzo małe.

ETF na Solana powstanie?

Firma 21Shares złożyła w piątek w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) dokumenty rejestracyjne dla funduszu “21Shares Core Solana ETF”. Jednostki funduszy byłyby obiektem obrotu na giełdzie Cboe BZX.

Przypomnijmy, że trzy lata temu europejski oddział 21Shares uruchomił pierwszy na świecie fundusz ETF Solany w Europie, 21Shares Solana Staking ETP (ASOL). Na dzień 27 czerwca ten produkt finansowy zarządza aktywami o wartości ponad 846 milionów USD.

Spółka uważa, że nowe zgłoszenie jest “niezbędne dla demokratyzacji dostępu do kryptowalut w USA”.

Wierzymy, że jest to niezbędny krok dla branży kryptowalut i jest zgodny z naszą misją polegającą na wprowadzaniu na rynek łatwo dostępnych produktów finansowych skupionych wokół aktywów kryptowalutowych

– czytamy w oświadczeniu.

VanEck idzie w tę samą stronę

21Shares jest drugą firmą, która w tym tygodniu złożyła tego typu wniosek o utworzenie funduszu SOL w USA.

W czwartek zrobiła to firma VanEck. Chce wprowadzić na rynek “VanEck Solana Trust”. Produkt również ma być notowany na giełdzie Cboe BZX. Oczywiście jeśli zostanie ostatecznie zatwierdzony przez SEC.

W momencie pisania tego tekstu SOL kosztuje 137 USD. Oznacza to spadek o 2% od wczoraj. W skali 7 dni cena wzrosła o 2%.

Solana
Wykres cenowy SOL na giełdzie Binance. Źródło: TradingView

Czy ETF-y SOL powstaną?

Czy jednak ETF-y na SOL powstaną? Firma Galaxy Digital jest dość sceptyczna. W swojej analizie przyjrzała się dokumentacji VanEcka. Eksperci wskazali, że nie ma w niej wielu szczegółów operacyjnych: nie określono depozytariusza, administratora, depozytariusza środków pieniężnych, autoryzowanych uczestników ani opłat.

Do powyższego dochodzi ciekawy fakt. VanEck złożył wniosek S-1. To zaś drugi krok do stworzenia ETF-a. Z jakiś niepojętych powodów nie złożono wniosku 19b-4, na bazie którego urzędnicy decydują, czy fundusz jest zgodny z prawem.

Oznacza, że ​​nie ma oficjalnego “zegara”, według którego SEC będzie musiała podjąć ostateczną decyzję w sprawie ETF-a.

Dodajmy do tego, że SEC obecnie zajmuje się sprawą giełdy Coinbase. Oskarża ją, że można na niej obracać niezarejestrowanymi papierami wartościowymi. Na liście tych jest właśnie solana. I to powoduje, że ETF kryptowaluty raczej nie może powstać. SEC zaprzeczyłaby samej sobie.

Zespół badawczy Galaxy Digital przypomina też, że ​​głównym uzasadnieniem SEC, które pomagało przez lata urzędnikom odrzucać ETF-y na BTC, był brak „regulowanego rynku o wystarczającej wielkości, na którym przewidziano umowy o współdzieleniu nadzoru”.

To kolejny argument za tym, że fundusz nie powstanie.
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.