Kazachstan wprowadza zmiany podatkowe wymierzone w górników kryptowalut | Wiadomości | CrypS.

Kazachstan wprowadza zmiany podatkowe wymierzone w górników kryptowalut

Anna Sutowicz
Kazachstan wprowadza podatek od kopania kryptowalut

Władze Kazachstanu w ostatnich dniach wyszły z propozycją trzech podwyżek cen energii elektrycznej i podatków. Zmiany te wymierzone są w górników kryptowalut i mogą istotnie wpłynąć na atrakcyjność Kazachstanu dla branży.

Kazachstan stanął w obliczu powszechnych niedoborów energii. To jedno z tych państw, które dość mocno odczuwa górników zajmujących się wydobywaniem kryptowaluty. 

Wedle informacji przekazanych 4 lutego przez lokalny serwis informacyjny Kazinform, władze Kazachstanu obecnie rozważają zwiększenie podatku od energii elektrycznej dla górników kryptowalut z 1 Tenge do 5 Tenge, czyli z 0,0023 USD do 0,012 USD.

Pierwszy wiceminister finansów Kazachstanu, Marat Sultangaziev zasugerował także, by wymagać od górników kryptowalut płacenia miesięcznego podatku od sprzętu.

To jednak nie wszystkie planowane zmiany. Zaproponowano również wyłączenie sprzętu górniczego ze zwolnienia z podatku od wartości dodanej (VAT).

Minister rozwoju cyfrowego Kazachstanu, Bagdat Musin napisał na swoim Facebooku, że wedle szacunków obecne koszty energii związane z nielegalnym wydobyciem przekraczają 1 gigawat. W związku z tym, poprosił osoby mające informacje o niezarejestrowanych operacjach wydobywczych do tego, by przesyłały raporty do jego biura.

Kopalnie przeniosą się do stabilnych regionów

Sytuacja w Kazachstanie może spowodować, że kopalnie kryptowalut przeniosą się do bardziej rozwiniętych i stabilnych regionów. Kazachstan zmaga się z problemami z zasilaniem od końca ubiegłego roku, mniej więcej w tym samym czasie, kiedy górnicy kryptowalut napłynęli z Chin. Wówczas  odnotował 8% wzrost krajowego zużycia energii elektrycznej do 2021 r.

O planach podatkowych w Kazachstanie wobec kryptowalut informowaliśmy już w lipcu ubiegłego roku. Albert Rau, przewodniczący komisji ds. reformy gospodarczej i rozwoju regionalnego, powiedział, że głównym celem wprowadzenia nowych przepisów jest uregulowanie branży wydobycia kryptowalut i „wyprowadzenie jej z cienia”.

Kazachstan wprowadza podatek od kopania kryptowalutreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.