Kazachstan ustala zasady opodatkowania miningu | Wiadomości | CrypS.

Kazachstan ustala zasady opodatkowania miningu

Autor: Anna Sutowicz
Redaktor: Albert Czajkowski
Kazachstan podatki mining

Prezydent Kazachstanu podpisał ustawę o stawkach podatkowych dla górników kryptowalut. Celem ustawy jest „wyrównanie obciążenia i zniechęcenie do zużycia własnej energii elektrycznej”.


Prezydent Kazachstanu, Kassym-Jomart Tokayev podpisał ustawę przewidującą wprowadzenie zróżnicowanych stawek podatku od miningu. Stawka ustalana jest w zależności od średniej ceny energii elektrycznej za okres sprawozdawczy. I wynosi odpowiednio:

  • przy koszcie 5-10 tenge za 1 kWh stawka podatku – 10 tenge;
  • 10-15 tenge za 1 kWh – 7 tenge;
  • 15-20 tenge za 1 kWh – 5 tenge;
  • 20-25 tenge za 1 kWh – 3 tenge;
  • 25 tenge i więcej za 1 kWh – 1 tenge.

W przypadku korzystania ze źródeł odnawialnych, bez względu na koszt energii elektrycznej, stawka podatku dla górników wyniesie 1 tenge za 1 kWh. Celem nowej ustawy jest m.in. wyrównanie obciążenia i zniechęcenie górników do zużycia własnej energii elektrycznej.

Kazachstan z poważnymi niedoborami energii

Od jesieni 2021 roku Kazachstan boryka się z poważnymi niedoborami energii elektrycznej, częściowo spowodowanymi przez napływ górników kryptowalutowych z Chin. Aby rozwiązać problemy energetyczne, rząd postanowił rozprawić się z nielegalnymi kopalniami. Walka wypowiedziana nielegalnym górnikom kryptowalutowym przez władze Kazachstanu doprowadziła do zamknięcia 106 projektów wydobywczych.

Od 1 stycznia tego roku Kazachstan wprowadził dodatkową opłatę podatkową w wysokości 1 tenge za 1 kWh energii elektrycznej zużywanej podczas wydobycia. W związku z podwyżkami podatków i ograniczeniami w dostawach energii elektrycznej, wielu przedstawicieli branży górniczej zaczęło opuszczać ten kraj.

Krypto raje podatkowe

Handel walutą wirtualną bywa obsługiwany inaczej w każdym kraju. Niektóre państwa to istne raje podatkowe dla kryptowalut. Chcesz wiedzieć, które? A może chcesz wiedzieć, jak w Polsce rozliczyć podatek od kryptowalut? Zajrzyj do naszych artykułów, tam dowiesz się więcej:

8 krajów bez podatku od kryptowalut [krypto raje podatkowe]

Podatki od kryptowalut 2021/2022 – Jak rozliczyć? [kompedium]

Kazachstan podatki miningreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.