Kazachstan plasuje się na trzecim miejscu pod względem hash rate Bitcoina | Wiadomości | CrypS.

Kazachstan plasuje się na trzecim miejscu pod względem hash rate Bitcoina

Maciej Zerelik
Kazachstan zatwierdził regulację kryptowalut

Według Cambridge Centre for Alternative Finance (CCAF), Kazachstan od roku utrzymuje trzecią pozycję na podium pod względem hash rate Bitcoina. W 2021 roku udało mu się prześcignąć Rosję.


Kraj Azji Środkowej plasuje się tuż za USA i Chinami. Według stanu na styczeń 2022 roku Kazachstan posiadał 13,22% udziału w hash rate. Dla porównania, historyczni liderzy w produkcji, USA i Chiny dzierżą odpowiednio 37,84% i 21,11%.

Według ekspertów Cambridge, w tym samym okresie bezwzględny (średni miesięczny) wkład Kazachstanu w hashrate BTC wynosił 24,8 Ehs/s. W przypadku USA i Chin liczba ta była odpowiednio większa – 71 Ehs/s i 39,6 Ehs/s. Ci liderzy branży górniczej mocno przebijają takie kraje jak Malezja, Niemcy czy Iran.

mining na świecie

Energia odnawialna w Kazachstanie?

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA), finansowana przez Unię Europejską, już w 2020 roku zauważyła duże uzależnienie Kazachstanu od nieodnawialnych źródeł energii, takich jak ropa naftowa (ponad 50%), węgiel (28%) i gaz ziemny (17%).

Według ekspertów IEA większość węgla w kraju jest wykorzystywana do produkcji energii elektrycznej i ciepła, natomiast lwia część ropy trafia do konsumentów końcowych, zwłaszcza właścicieli pojazdów mechanicznych.

W zeszłym tygodniu kazachscy ustawodawcy zatwierdzili pakiet ustaw dotyczących wydobycia kryptowalut. Ma on na celu stworzenie ram prawnych dla przemysłu wydobycia i handlu kryptowalutami.

Wcześniej w tym miesiącu rząd rosyjski zażądał zaktualizowanego porozumienia w sprawie wspólnego systemu energetycznego między Rosją a Kazachstanem, między innymi w celu dostarczenia energii elektrycznej dla krypto miningu.

Kazachstan zatwierdził regulację kryptowalut
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.