Jerome Powell zdradza plany Fed-u w kwestii stablecoinów | Wiadomości | CrypS.

Jerome Powell zdradza plany Fed-u w kwestii stablecoinów

Karolina Kropopek
jerome-powell

Przewodniczący amerykańskiej Rezerwy Federalnej oznajmił, iż ta prowadziła rozmowy z ustawodawcami na temat przepisów dot. kryptowalut, które miałyby zostać poddane ocenie w lipcu br. Jerome Powell uważa, że na wierzch wychodzi tu potrzeba silnego nadzoru ze strony banku centralnego Stanów Zjednoczonych.


Fed pod lupę chce wziąć w szczególności stablecoiny, argumentując, że postrzega je, jako formę pieniądza. Co więcej, uznał on, iż to bank centralny stanowi ostateczne źródło jego wiarygodności we wszystkich rozwiniętych gospodarkach. 

Pracownicy Fed-u chcą ingerować w przepisy dot. kryptowalut

W trakcie zeznania przed Komisją Usług Finansowych Izby Reprezentantów USA, które odbyło się 21 czerwca br., Jerome Powell zdradził, że amerykański bank centralny chciałby mieć swój udział w nadzorowaniu powstających przepisów dot. branży wirtualnych walut, a w szczególności stablecoinów. 

„Zezwolenie na tworzenie dużej ilości prywatnych pieniędzy na poziomie stanowym byłoby błędem” – powiedział w tym kontekście Jerome Powell. 

Stanowisko przyjęte przez przewodniczącego Fed-u wobec stablecoinów jest sprzeczne z poglądami na ich temat ze strony Gary’ego Genslera, stojącego na czele amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). On bowiem uważa, że wszystkie wirtualne waluty, oprócz bitcoina (BTC), mogą wymagać rejestracji, jako papiery wartościowe. Obok różni się ono także od stanowiska przewodniczącego CFTC – Rostina Behnama, który najchętniej uznałby stablecoiny za towary. 

Choć kursy kryptowalutowych aktywów gwałtownie spadły od szczytów z 2021 r., przewodniczący Fed-u mimo to zaznaczył, iż rynek ten wykazuje siłę przetrwania. 

Na otwarciu przesłuchania ujawniono również, że pod koniec lipca br. odbędzie się otwarta sesja, podczas której przedstawione zostaną dwie ustawy dot. kryptowalut. Jest ona zaproszeniem do debaty bądź edycji szczegółów ustawy, zanim ta zostanie poddana pod głosowanie komisji. 

Jerome Powell nie jest zainteresowany CBDC

Przewodniczący Fed-u poruszył również kwestię cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC). Uznał on, iż ta nie jest Stanom Zjednoczonym potrzebna. Podczas swojego przemówienia stanowczo podkreślił, że amerykański bank centralny znajduje się daleko od planów stworzenia cyfrowego dolara

jerome-powell



reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.