Jedna z największych kopalni BTC, Riot Platforms, pozywa władze USA | Wiadomości | CrypS.

Jedna z największych kopalni BTC, Riot Platforms, pozywa władze USA

Jacek Walewski

W czwartek 22 lutego firma Riot Platforms, zajmująca się kopaniem bitcoinów, wraz z grupami branżowymi Texas Blockchain Council (TBC) i Izbą Handlu Cyfrowego, złożyła w sądzie pozew przeciwko kluczowym agencjom administracji Joe Bidena. Chodzi o Departament Energii Stanów Zjednoczonych (DOE), amerykańską Agencję Informacji o Energii (EIA) oraz Biuro Zarządzania i Budżetu (OMB). Agencje te domagają się podawania im szczegółowych danych o zużyciu energii przez sektor kopania kryptowalut.


  • Riot Platforms pozywa władze USA.
  • Firma uważa, że nowe regulacje dot. zbierania danych o zużyciu prądu przez kopalnie BTC są niezgodne z prawem.

Riot Platforms pozywa kluczowe agencje USA

Wytoczenie przez firmę prawniczych dział to efekt styczniowej decyzji OMB, która zatwierdziła nadzwyczajny wniosek EIA o zbieranie danych dot. zużycia energii z 82 kopalni bitcoinów w USA, w tym tych należących do Riot Platforms.

Pomysł ten oburzył nie tylko firmy z rynku miningu, ale też kongresmena Toma Emmera, który uważa to za nadużycie.

W pozwie powodowie wyrażają wieloaspektową krytykę działań rządu, zarzucając mu „niechlujność procesu rządowego (…) oraz inwazyjne gromadzenie danych”.

Brian Morgenstern, szef polityki publicznej w Riot Platforms, powiedział mediom:

Jesteśmy dumni z tego, że nasz zespół przeciwstawia się niezgodnemu z prawem nadużyciom rządu. Fanatycy ogłosili fałszywą sytuację nadzwyczajną, aby opublikować zastrzeżone informacje dot. rynku miningu bitcoina, wszystko w celu atakowania rynku zdecentralizowanych aktywów i wspierania CBDC. Musimy walczyć na tym etapie, aby zwyciężyć na kolejnym i następnym.

Dalej z pozwu dowiadujemy się, że powodowie twierdzą, że DOE i EIA naruszają ustawę o ograniczeniu formalności urzędowych (PRA) oraz ustawę o postępowaniu administracyjnym.

Do tego agencje nie skonsultowały się z rynkiem w kwestii wprowadzenia powyższych zmian, które nakładają na kopalnie zbyt duże obciążenia, zmuszając je do ujawnienia zastrzeżonych danych dotyczących zużycia energii, co może spowodować nieodwracalne szkody dla tego typu przedsiębiorstw.

O co chodzi władzom USA?

O co dokładnie chodzi? Wiele wskazuje na to, że w USA walczą ze sobą dwie grupy lobbingowe. Jedna sprzyja kryptowalutom, ale druga – chyba bliżej związana z Partią Demokratyczną – wręcz przeciwnie. Obecnie chodzi chyba o wykazanie, że rynek miningu pożera zbyt wiele energii, co może być przyczynkiem do dalszych ataków na branżę niezależnych kryptowalut.
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.