Japonia wprowadza nowe regulacje dotyczące kryptowalut

Japonia zaostrzy przepisy dotyczące przekazów pieniężnych. Walczy z praniem pieniędzy przy użyciu kryptowalut

Anna Sutowicz
Japonia łagodzi regulacje dotyczące stablecoinów

Japonia intensyfikuje swoje inicjatywy, których celem jest uregulowanie wykorzystania kryptowalut. Zmiany mają dostosować kraj do zaleceń Grupy Specjalnej do spraw Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (FATF).


Według informacji lokalnej agencji prasowej Nikkei z 27 września, japońscy regulatorzy wprowadzają nowe przepisy dotyczące przekazów pieniężnych, aby zapobiec wykorzystywaniu kryptowalut do prania pieniędzy. Nowe zasady wymagałyby od giełd dzielenia się informacjami o klientach (w tym nazwiskami i adresami klientów).

Ruch ma na celu zapewnienie japońskim władzom dodatkowych możliwości monitorowania transferów pieniężnych zlecanych przez osoby zaangażowane w nielegalną działalność. Według raportu Nikkei:

Osoby naruszające przepisy mogą spotkać się z nakazami naprawczymi lub sankcjami karnymi.

Japońskie giełdy kryptowalutowe prowadziły negocjacje z rządem na temat udostępniania informacji o klientach od marca ubiegłego roku.

W ostatnich miesiącach Japonia podjęła poważne kroki w celu uregulowania kryptowalut. Na przykład, w czerwcu parlament uchwalił ustawę ograniczającą emisję stablecoinów przez podmioty niebankowe. W lipcu natomiast Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu otworzyło Biuro Polityki Web3 by rozwijać środowisko biznesowe Web3.

Japonia oczekuje na rozwój sektora kryptowalut i zmienia status regulacyjny

Ogólnie rzecz biorąc, Japonia zmieniła swój status regulacyjny w oczekiwaniu na rozwój sektora kryptowalut, a władze mają wprowadzić więcej przepisów w nadchodzących miesiącach. Według Nikkei, projekt zmiany ustawy zostanie przedłożony na sesji parlamentarnej zaplanowanej na 3 października, jednak oczekuje się, że przepisy wejdą w życie w maju 2023 roku.

Co to FATF?

FATF to międzyrządowa organizacja zajmująca się zwalczaniem prania pieniędzy i finansowania terroryzmu. Według raportu opublikowanego w kwietniu, niewiele ponad połowa krajów ankietowanych przez FATF posiada odpowiednie regulacje prawne dotyczące finansowania terroryzmu (CFT) i przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML).

Japonia łagodzi regulacje dotyczące stablecoinówreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.