Japonia nie planuje emisji CBDC | Wiadomości | CrypS.

Japonia nie planuje emisji CBDC

Anna Sutowicz
Japonia nie wyemituje CBDC

Prezes Banku Japonii (BOJ) oświadczył, że bank na razie nie planuje wprowadzenia CBDC. Ogłosił to kilka dni po rozpoczęciu drugiej fazy eksperymentów banku centralnego z walutą cyfrową.

W przemówieniu na szczycie Fintech w Japonii gubernator Banku Japonii, Haruhiko Kuroda stwierdził, że stanowisko banku centralnego nie uległo zmianie. Nie ma w planach emisji CBDC. Zapewnił jednak, że Bank Japonii nadal będzie uważnie obserwował rolę CBDC w życiu ludzi:

Uważamy, że ważne jest staranne przygotowanie się do reagowania na zmiany okoliczności we właściwy sposób, z punktu widzenia zapewnienia stabilności i efektywności całego systemu płatniczego i rozliczeniowego. Bank będzie nadal uważnie rozważał rolę pieniądza banku centralnego w życiu ludzi dziś i w przyszłości, czerpiąc z mądrości różnych interesariuszy zarówno w kraju, jak i za granicą.

Uwagi Kurody w kwestii uruchomienia CBDC przez Bank Japonii pojawiły się parę dni po tym, jak bank centralny poinformował, że nastąpiło przejście do kolejnego etapu testowania wykonalności CBDC.

W lipcu ubiegłego informowaliśmy, że Japonia idzie w ślady Chin i opracowuje szczegółowy plan CBDC. Hideki Murai, polityk kierujący panelem dotyczącym walut cyfrowych dla partii rządzącej w Japonii powiedział nawet, że cyfrowy juan będzie dostępny do czasu Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w lutym 2022 roku. Murai zapewniał, że CBDC ma potencjał, by całkowicie zmienić japoński przemysł finansowy.

CBDC (Central Bank Digital Currency) to forma cyfrowego pieniądza emitowanego przez rządowe banki centralne do użytku publicznego i biznesowego. Nazywane są także cyfrowymi walutami fiat.

Japonia nie wyemituje CBDC
reklama
reklama