Japonia przedstawi projekt CBDC do końca 2022 roku | Wiadomości | CrypS.

Japonia przedstawi projekt CBDC do końca 2022 roku

Konrad Juszczyk
Japonia nie wyemituje CBDC

Urzędnik obecnie rządzącej partii w Japonii mówi o opracowaniu szczegółowego planu cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC) do końca 2022 roku.

Japoński jen cyfrowy

Japonia idąca w ślady Chin opracowuje szczegółowy plan CBDC, dając sobie czas do końca 2022 roku. Jak podaje Reuters, ogłoszenie to przedstawił polityk kierujący panelem dotyczącym walut cyfrowych dla partii rządzącej w Japonii, Hideki Murai.

Do końca przyszłego roku będziemy mieli jaśniejszy obraz tego, jak wyglądałaby japońskie CBDC. – powiedział Hideki Murai.

Według urzędnika nowe informacje doprowadzą do dyskusji o wpływie japońskiego cyfrowego jena na instytucje finansowe. Polityk dodał również, że banki komercyjne skorzystałyby na przekazaniu kontroli nad danymi klientów do Banku Centralnego. Z drugiej strony japońska branża finansowa już stoi w obliczu ogromnych zmian, ponieważ detaliści niebędący bankami zaczynają oferować różne sposoby rozliczeń online, zapuszczając się na teren banków komercyjnych.

CBDC ma potencjał, aby całkowicie zmienić japoński przemysł finansowy. – powiedział Murai.

Polityk zwrócił również uwagę na konkurencję w segmencie narodowych walut cyfrowych oraz Chin, które obecnie przewodzą światu w eksperymentach i wdrażaniu CBDC. Najbardziej zaludniony kraj świata spodziewa się, że cyfrowy juan w dużej mierze będzie dostępny do czasu Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w lutym przyszłego roku. Bank Japonii nie postrzega jednak tego jako zagrożenia dla dolara amerykańskiego i jego statusu światowej waluty rezerwowej, zgodnie z poprzednimi raportami.

Japonia nie wyemituje CBDC
reklama
reklama