Jak wyglądają prace nad cyfrową szwedzką koroną? | Wiadomości | CrypS.

Jak wyglądają prace nad cyfrową szwedzką koroną?

Dawid Kucharczyk
cbdc

Bank centralny Szwecji, Riksbank, opublikował raport na temat wyników trzeciej fazy eksperymentów z państwowym stablecoinem, który skupia się na jego zarządzaniu i programowalności.


Badacze Riksbanku zauważyli, że cyfrowa korona powinna funkcjonować w oparciu o technologię rozproszonej księgi (DLT). Dzięki temu będzie programowalna, a to z kolei pozwoli na wykorzystanie jej do płatności i rozliczeń.

Istnieje kilka opcji projektowych dla “zarządzanej” cyfrowej korony szwedzkiej, z których każda ma swoje zalety i wady. Nisko zarządzane CBDC będą promować zdrową konkurencję pomiędzy uczestnikami systemu finansowego, ale będą trudne do wdrożenia na szerokim poziomie. I odwrotnie, wysoko zarządzana cyfrowa korona pozwoliłaby na standardowe usługi dla społeczeństwa, ale mogłaby stłumić konkurencję i innowacje.

Musimy bardziej szczegółowo omówić wdrożenie korony cyfrowej z uczestnikami rynku płatności, którzy mogą z niej korzystać w przyszłości. Umożliwi to osiągnięcie trwałej równowagi między ogólnymi celami państwowego stablecoina i potrzebami ogółu społeczeństwa – czytamy w raporcie Riksbanku.

Jak wyglądał trzeci pilotaż?

W trzeciej fazie testów CBDC brał udział Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS). Eksperymenty zostały przeprowadzone w ramach projektu Icebreaker, w którym Riksbank współpracował również z bankami centralnymi Izraela i Norwegii.

Bank centralny Szwecji bada możliwość wprowadzenia własnej waluty cyfrowej od 2020 roku, uruchamiając projekty pilotażowe oparte na blockchainie R3 Corda. Jednak regulator wciąż powstrzymuje się od udzielenia precyzyjnej odpowiedzi, czy w przyszłości uruchomi cyfrową koronę. Główny menedżer Riksbanku Mithra Sunberg powiedział niedawno, że rząd nie zamierza monitorować użytkowników CBDC i kontrolować, na co wydają swoje pieniądze.

cbdcreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.