IRS precyzuje kto musi zadeklarować swoje krypto zasoby | Wiadomości | CrypS.

IRS precyzuje kto musi zadeklarować swoje krypto zasoby

Zerelik Maciej
irs 1040 formularz

United States Internal Revenue Service (IRS), zaktualizował swoją sekcję FAQ dot. kryptowalut. Wyjaśnia w niej, że inwestorzy, którzy tylko kupili krypto za fiaty, nie muszą zgłaszać swoich transakcji.

Na pierwszej stronie formularza podatkowego w USA, czyli formularza 1040, znajduje się pytanie, czy respondent otrzymał, sprzedał, wysłał, wymienił lub w inny sposób nabył „jakikolwiek udział finansowy w jakiejkolwiek wirtualnej walucie” w 2020 roku.

Formularz jest skonstruowany w taki sposób, że osoby, które kupiły kryptowaluty w dowolny sposób, muszą odpowiedzieć na to pytanie twierdząco. Niezależnie od tego, czy kryptowaluta była kupiona za dolary amerykańskie, tajskie baty czy orzeszki ziemne.

Do tej pory nie było jasne, czy osoba, która kupiła krypto za fiaty i nie dokonywała żadnych innych transakcji, również musi zgłosić to do urzędu. Nowe pytanie w sekcji FAQ brzmi jednak następująco:

Czy jeżeli osoba fizyczna kupiła wirtualną walutę za prawdziwą walutę i nie miała innych wirtualnych transakcji w ciągu roku musi zgłosić te działania w formularzu 1040.

Odpowiedź amerykańskiego urzędu skarbowego zdaje się rozwiewać wszelkie wątpliwości:

Jeśli twoje jedyne transakcje z udziałem wirtualnej waluty w 2020 roku były zakupami wirtualnej waluty za prawdziwą walutę, nie jesteś zobowiązany do udzielenia odpowiedzi twierdzącej na pytanie Formularza 1040.

Nowa sekcja FAQ sugeruje, że inwestorzy kryptowalutowi nie muszą zgłaszać wspomnianych transakcji. Są jednak pewne warunki. Inwestor musi kupować kryptowalutę tylko za dolary, nie dokonywać żadnych transakcji krypto-krypto, ani nie zrealizować żadnych zysków do walut fiat.

IRS w ostatnich latach starał się wprowadzić większą jasność co do obowiązków sprawozdawczych. Jednak tempo innowacji w sektorze walut wirtualnych sprawia, że organy regulacyjne często muszą nadrabiać zaległości.

irs 1040 formularz
reklama
reklama