Irlandia zaostrza przepisy dotyczące kryptowalut!

Irlandia zaostrza przepisy dotyczące kryptowalut

Konrad Juszczyk
Zaostrzenie przepisów dotyczących kryptowalut w Irlandii Regulacje prawne

Kupujący i sprzedający kryptowaluty, nie będą już mogli anonimowo handlować aktywami w Irlandii ze względu na rozszerzenie przepisów w kraju. Bank Centralny Irlandii od kwietnia ma rozszerzyć ustawę o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu na branżę kryptowalut.

Nowe przepisy w Irlandii

Irlandzkie firmy działające w branży kryptowalutowej oraz firmy je obsługujące będą musiały stosować się do rozszerzonych ustaw przeciwdziałaniu praniu pieniędzy (AML) i finansowaniu terroryzmu (CFT) od przyszłego miesiąca. Nowe przepisy sprawią, że firmy związane z aktywami cyfrowymi będą na równi z tradycyjnymi dostawcami usług finansowych. Rejestracja firm powiązanych z kryptowalutami w organach regulacyjnych i sprawdzanie tożsamości klientów staną się obowiązkowe. Firmy kryptograficzne będą musiały udowodnić organowi regulacyjnemu, że mają solidną politykę AML i CFT, a ich kierownictwo spełnia standardy dotyczące sprawności i uczciwości w branży finansowej.

Irlandzkie firmy powiązane z kryptowalutami czekają zmiany

Kryptowaluty w przeszłości istniały poza określonymi przepisami irlandzkimi, umożliwiając handlowcom anonimowe spekulacje na rynkach aktywów cyfrowych. Josh Hogan, współprzewodniczący FinTech & Payments Association of Ireland, z zadowoleniem przyjął nadchodzące przepisy stwierdzając :

Irlandia ma możliwość skorzystania ze swojej dobrze wypracowanej reputacji zarówno w dziedzinie finansów, jak i technologii, aby zająć pozycję wiodącej jurysdykcji, w której można ustanowić regulowaną przez UE działalność w zakresie usług kryptograficznych.

Warto dodać, że w lipcu 2020 roku, Europejski Trybunał Sprawiedliwości nałożył na Irlandię grzywnę w wysokości 2 mln euro za niewdrożenie poprzednich środków przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, które miały wejść w życie już w 2017 roku.

Przepisy kryptowalutowe w Unii Europejskiej

Europejscy prawodawcy wymieniają aktywa kryptograficzne jako obszar szczególnej troski regulacyjnej w ostatnich latach, ostrzegając, że stablecoiny mogą podważyć suwerenność monetarną narodów, jeśli pozwolą im rozwijać się bez ograniczeń regulacyjnych. Z tego właśnie powodu kryptowaluta Diem od Facebooka zmaga się od dłuższego czasu z różnymi problemami, które opóźniają oficjalny start stablecoina.

Zaostrzenie przepisów dotyczących kryptowalut w Irlandii
reklama
reklama