Iran wystawił ponad 1000 licencji na wydobycie kryptowalut | Wiadomości | CrypS.

Iran wystawił ponad 1000 licencji na wydobycie kryptowalut

Mariusz Przepiórka
mining kryptowalut w iranie Mining

W ubiegłym roku rząd Iranu uregulował mining kryptowalut. Od tego czasu irańskie Ministerstwo Przemysłu, Górnictwa i Handlu udzieliło już ponad 1000 licencji na prowadzenie ich wydobycia.

Dzięki niskim kosztom elektryczności Iran w ostatnim czasie stał się prawdziwym zagłębiem kryptowalutowym. Zwróciło to jednak uwagę władz, które pokrywają część kosztów zużycia prądu. Początkowo działalność wydobywcza została zakazana, ale z czasem władze dostrzegły ekonomiczne korzyści takiej działalności i zaczęły udzielać licencje.

Badania prowadzone przez irańską ICT Guild Organization wykazały, że branża kryptowalutowa ma potencjał o wartości 8,5 mld USD. Stąd m.in. decyzja o licencjach na wydobycie kryptowalut. Dodatkowo rząd Iranu podjął decyzję o nałożeniu na kopalnie kryptowalut eksportowych stawek za prąd, co praktycznie eliminuje z tej branży osoby fizyczne i drobne firmy.

Po nałożeniu kolejnych sankcji na Iran władze kraju traktują branżę krypto jako dodatkowe źródło dochodu. Według doniesień rozważają nawet dotowanie kosztów zużycia energii elektrycznej, aby zwiększyć zainteresowanie branżą.