Iran próbuje zakazać płatności kryptowalutami wydobywanymi za granicą | Wiadomości | CrypS.

Iran próbuje zakazać płatności kryptowalutami wydobywanymi za granicą

Maciej Żerelik
bitcoin mining w iranie

W ramach szerszych działań, których celem jest obejście sankcji, Iran może próbować wprowadzić jeden z pierwszych przypadków protekcjonizmu walut cyfrowych.

Kryptowaluty w Iranie tylko z Iranu

Zgodnie z tweetem opublikowanym przez Iran International, Centralny Bank Iranu ogłosił w środę decyzję Rady Ministrów, zgodnie z którą waluty cyfrowe będące w obrocie w kraju muszą być wydobyte w tym kraju. Tym samym zakazana jest wymiana cyfrowych aktywów wykopanych za granicą.

Podczas gdy wiele osób zauważyło, że egzekwowanie przepisów byłoby prawie niemożliwe, blockchainowy prawnik i doradca Fatemeh Fannizadeh stwierdził, że zakaz może być ukierunkowany przede wszystkim na banki i podmioty forex używające kryptowalut do płacenia za import:

Pod koniec kwietnia Bank Centralny Iranu zatwierdził przepisy, które pozwolą bankom i innym instytucjom finansowym używać kryptowalut do płacenia za import. Zgodnie z tymi przepisami, instytucje mogą wykorzystywać do zakupów kryptowalutę pochodzącą z licencjonowanych przez państwo kopalni. Wydaje się, że celem tego nowego rozporządzenia jest zapewnienie, że wykorzystane będą tylko kryptowaluty wydobyte z zatwierdzonych farm.

Od 2019 r. organy regulacyjne wydały ponad tysiąc licencji dla kopalni kryptowalut, w tym prowadzoną przez Turcję farmę złożoną z 6000 rigów.

Strategia omijania sankcji

Nowe przepisy mogą być częścią większej, tworzonej od lat strategii omijania sankcji. Irański instytut badawczy Majlis Research Center wzywał kraj do wykorzystania kryptowalut w celu obejścia paraliżujących sankcji gospodarczych już w 2018 roku. W jednym z raportów napisali, że aktywa cyfrowe mogą być wykorzystywane do handlu międzynarodowego:

Według ekspertów, jednym ze sposobów na uniknięcie negatywnych skutków niesprawiedliwych sankcji jest wykorzystanie kryptowalut do handlu zagranicznego.

W styczniu władze iranu zrzuciły winę za przerwy w dostawie prądu na nielegalne urządzenia do kopania kryptowalut. Eksperci twierdzili jednak, że bardziej prawdopodobne jest, iż winna jest niszczejąca i długo zaniedbywana infrastruktura.

bitcoin mining w iraniereklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.