Iran i Rosja chcą wyemitować stablecoina opartego na złocie | Wiadomości | CrypS.

Iran i Rosja chcą wyemitować stablecoina opartego na złocie

Mariusz Przepiórka
rosja i iran mogą stworzyć wspólnie stablecoin wspierany złotem

Według doniesień medialnych, bank centralny Iranu nawiązał współpracę z rosyjskim rządem, aby wspólnie wyemitować nową kryptowalutę wspieraną przez złoto.


Rosyjska agencja informacyjna Vedomosti podała, że Iran współpracuje z Rosją w celu stworzenia „tokena regionu Zatoki Perskiej”, który służyłby jako metoda płatności w handlu zagranicznym. Aleksander Brażnikow, dyrektor Rosyjskiego Stowarzyszenia Branży Kryptowalutowej i Blockchain przewiduje, że token zostanie wydany w formie stablecoina wspieranego złotem.

Celem stablecoina ma być umożliwienie transakcji transgranicznych w zastępstwie walut fiducjarnych, takich jak dolar amerykański, rosyjski rubel lub irański rial. Agencja informacyjna wskazuje również, że potencjalna kryptowaluta działałaby w specjalnej strefie ekonomicznej w Astrachaniu, gdzie Rosja zaczęła przyjmować irańskie przesyłki towarowe.

Rosyjski parlamentarzysta Anton Tkaczew, członek Komisji Polityki Informacyjnej, Technologii Informacyjnych i Komunikacji, podkreślił, że wspólny projekt stablecoina będzie możliwy dopiero po pełnym uregulowaniu rynku aktywów cyfrowych w Rosji. Po wielokrotnych opóźnieniach rosyjska niższa izba parlamentu po raz kolejny obiecała rozpocząć regulację transakcji kryptowalutowych w 2023 roku.

Kryptowaluty sposobem na obejście sankcji?

Iran i Rosja należą do krajów, które zakazały swoim mieszkańcom używania kryptowalut i stablecoinów do przeprowadzania płatności. Jednocześnie oba kraje intensywnie pracują nad przyjęciem kryptowalut jako narzędzia w handlu zagranicznym. To jeden ze sposobów, w jaki chcą obejść sankcje nałożone na nie przez zachodni świat.

W sierpniu 2022 roku Ministerstwo Przemysłu, Górnictwa i Handlu Iranu zatwierdziło użycie kryptowalut do rozliczeń importowych właśnie w celu obejścia nałożonych międzynarodowych sankcji handlowych. Władze Iranu stwierdziły, że pomoże to w złagodzeniu globalnych sankcji. Następnie Iran złożył pierwsze międzynarodowe zamówienie importowe przy użyciu kryptowalut o wartości 10 mln USD.

Bank Rosji co do zasady był przeciwny używaniu kryptowalut jako metody płatności, jednak zgodził się na wykorzystanie ich w handlu zagranicznym. To również w ocenie banku centralnego Rosji miało pomóc w złagodzeniu skutków sankcji nałożonych na kraj po inwazji na Ukrainę. Bank nie wskazał jednak, które kryptowaluty mogłyby być wykorzystywane w transakcjach z zagranicą.

rosja i iran mogą stworzyć wspólnie stablecoin wspierany złotemreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.