Inwestorzy stracili ok. 2 mln USD przez scamy promowane przez pseudokryptoinfluencerów | Wiadomości | CrypS.

Inwestorzy stracili ok. 2 mln USD przez scamy promowane przez pseudokryptoinfluencerów

scamy Raport cyberprzestępczość

Rynek kryptowalut to nie tylko ciekawe, innowacyjne projekty, ale też i przykre scamy. Co gorsza, te ostatnie czasami promują influencerzy posiadający duże zasięgi. Efekt? Czasami nawet milionowe straty inwestorów. 


Scamy promowane przez influencerów

30 maja pewien influencer Pauly0x wrzucił na Twittera post z adresem portfela w sieci Ethereum. Poprosił swoich followersów o wysyłanie mu ETH.

Od razu dodajmy, że nie obiecywał w zamian… niczego. Nie było to więc oszustwo, w którym przestępca prosi np. o przesłanie mu ETH i obiecuje, że w zamian odeśle 2 razy więcej środków.

To, co działo się potem, było… dziwne. W ciągu siedmiu minut użytkownicy wysłali mu ETH o wartości 76 USD. Gdy inni twitterowicze to zobaczyli, uznali chyba, że to biznes ich życia. Zaczęli więc wysyłać ethery i NFT. W efekcie influencer zebrał ponad 800 ETH (stan na 6 czerwca, godz. 11:50). Daje to ok. 1,5 mln USD.

Dlaczego ludzie zaczęli wysyłać mu swoje ETH? Możliwe, że pierwsi zrobili to dla żartu. Reszta dołączyła już w ramach owczego pędu. Nie można wykluczyć, że pierwsze coiny wysłał sam sobie Pauly0x po prostu z innego adresu.

Token, który da ci zarobić

Z kolei 30 maja oszust podszywający się pod znanego inwestora, „Jaredfromsubway.eth”, ogłosił emisję tokena, który miałby gwarantować udziały w zyskach osiągniętych przez bota handlowego. Można uznać, że byłaby to niezła inwestycja – alternatywa np. do stakingu. Tak chyba pomyśleli inwestorzy.

Przez wiele dni oszust promował swoją przedsprzedaż tokenów na Twitterze. Prosił o wysyłaniem mu ETH. Twierdził, że inwestycja szybko się zwróci – w ciągu 7 dni da 100% zysku. Twitterowicze wpłacili mu 270 ETH, czyli ok. 500 tys. USD. Ostatecznie dezaktywował on swoje konto i zniknął.

Jak nie dać się oszustom? Przede wszystkim nie wierzyć w to, że jakaś inwestycja nie jest obarczona ryzykiem i jednocześnie może dać wysoki zysk w bardzo krótkim czasie (tak często promują się scamy). Do tego, jeżeli chcemy wpłacić komuś coiny, sprawdźmy najpierw, kim jest ów tajemniczy inwestor. Nie wpłacajmy też nigdy BTC czy ETH anonimowym osobom.

scamy Raport cyberprzestępczośćreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.