Inwestorzy detaliczni gromadzą najwięcej bitcoinów w historii | Wiadomości | CrypS.

Inwestorzy detaliczni gromadzą najwięcej bitcoinów w historii

Mariusz Przepiórka
Bitcoin w księdze rekordów Guinessa

Około 17% całkowitej podaży bitcoina będącej w obiegu rynkowym jest obecnie w rękach inwestorów detalicznych. Takie dane podała ostatnio firma analityczna Glassnode.


– Jeszcze nie jest idealnie, ale solidnie jak na 12-letnie aktywo. Sytuacja zdecydowanie zmierza w dobrym kierunku – napisał na Twitterze Will Clemente, analityk z Reflexivity Research, w reakcji na publikację tych danych. – Podaż bitcoina rozprasza się  z czasem, a baza posiadaczy walut fiducjarnych z czasem koncentruje się w rękach grubych ryb.

Wykres Glassnode udostępniony przez Clemente pokazuje, że procent podaży bitcoina w posiadaniu inwestorów detalicznych stale rośnie od 2011 roku. Glassnode definiuje „inwestorów detalicznych” jako posiadaczy mniej niż 10 BTC (ok. 169 000 USD).

Dane z IntoTheBlock – innego dostawcy informacji analitycznych o branży blockchain – wydają się to potwierdzać. Strona firmy dotycząca dystrybucji udziałów w BTC wskazuje, że adresy, na których znajduje się 0-10 BTC stanowią 17,3% całkowitej podaży tej kryptowaluty. Na początku 2020 roku odsetek ten wynosił mniej niż 12%, ale w 2022 roku zaczął dość szybko rosnąć.

Bitcoin krytykowany za nadmierną koncentrację

Firma Glassnode wcześniej definiowała „podmioty” jako odrębnych właścicieli bitcoina, rozróżniając skupiska adresów blockchain, które przypuszczalnie mogą należeć do tej samej osoby. W lutym 2021 roku stwierdziła, że podmioty posiadające mniej niż 10 BTC stanowią 13,9% podaży i liczba ta „rosła przez cały okres istnienia bitcoina”.

Bitcoin był często krytykowany za znaczną koncentrację własności, która zdaniem niektórych stoi w sprzeczności z twierdzeniami zwolenników, wskazujących na jego decentralizację. W listopadzie 2020 roku serwis Bloomberg podawał, że zaledwie 2% kont kontroluje 95% podaży BTC.

Glassnode w bezpośredniej odpowiedzi na doniesienia Bloomberga wskazała jednak, że liczba ta nie uwzględnia różnicy między osobami i adresami portfeli – w tym adresami giełd kryptowalutowych, które mogą przechowywać bitcoiny w imieniu tysięcy lub nawet milionów różnych użytkowników.

Bitcoin w księdze rekordów Guinessareklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.