Interaktywna mapa kryptowalut według Blockchaincenter | Wiadomości | CrypS.

Interaktywna mapa kryptowalut według Blockchaincenter

Autor: Marek Lesiuk
Redaktor: Albert Czajkowski
cryptocurrency map

Portal Blockchaincenter.net opublikował interaktywne narzędzie w postaci mapy świata, ilustrującej zainteresowanie walutami wirtualnymi wedle zadanych parametrów.

Narzędzie skonstruowane zostało na podstawie danych zebranych przez Google Trends, analizujących częstotliwość określonych zapytań w ruchu internetowym względem kryptoaktywów.

Dukaty ery cybernetycznej

Mapa koncentruje się na dziesięciu najpowszechniej występujących kryptowalutach – są to kolejno Bitcoin, Ethereum, Ripple, Litecoin, Bitcoin Cash, IOTA, Monero, Tron, Dogecoin oraz Cardano.

Nie będzie naturalnie wielkim zaskoczeniem znacząca dominacja tego pierwszego. BTC oraz drugie w kolejności ETH generują razem niemal 95% internetowego zainteresowania.

Na czele peletonu przed Państwem…

Zaskakiwać może natomiast wysoka pozycja w rankingach zainteresowania państw i rejonów świata nie będących wybitnymi mocarstwami gospodarczymi i technologicznymi.

W szczególności odnotować należy duży, gdzieniegdzie dominujący udział państw afrykańskich. Pomimo zadawnionych problemów gospodarczych i społecznych tego kontynentu, rezultat ten jest jednak logiczny – kryptowaluty stanowią tam bowiem realistyczną alternetywę w sytuacji utrudnionego dostępu do tradycyjnych systemów obrotu elektronicznego.

Z podobnych względów – choć w tym przypadku motywowanych bardziej względami politycznymi niż infrastrukturalnymi – zauważalna jest pozycja w rankingach krajów zżeranych przez kryzysy bądź też cierpiących przez autorytarne (a przy tym odpowiednio zachłanne) rządy.

Wprawne oko dostrzeże

Zauważyć da się także inną prawidłowość – dostrzegalna jest generalna zasada, iż im większy PKB i ogólnie rozumiane zaawansowanie gospodarcze kraju, tym większe zainteresowanie tam altcoinami (pomimo sumarycznej przewagi bitcoina).

Z kolei w rejonach mniej zaaawansowanych ekonomicznie, odnotowywalna jest tym większa dominacja najpopularniejszej kryptowaluty nad wszystkimi pozostałymi tokenami.

Czego nie widać z wierzchu internetu?

Zastrzeżeniem, o którym wspominają twórcy mapy, jest fakt, iż Google Trends nie posiada wyników ze wszystkich krajów na świecie (gł. afrykańskich, ale też np. ChRL czy Estonii).

Niezależnie od tego, stwierdzić też trzeba, iż wyniki podane na stronie będą tym bardziej cząstkowe w regionach, gdzie popularność Google’a jest mniejsza od średniej.

Z przyczyn oczywistych nie obejmuje ona także jakichkolwiek danych wymienianych za pośrednictwem deep webu czy kanałów P2P – które w przypadku niektórych, co bardziej specyficznych kryptowalut, stanowić mogą znaczący procent ogółu zainteresowania.

cryptocurrency mapreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.