Indonezyjska organizacja islamska uznaje kryptowaluty za zakazane | Wiadomości | CrypS.

Indonezyjska organizacja islamska uznaje kryptowaluty za zakazane

Mariusz Przepiórka
muzułmańska organizacja z jawy uważa, że kryptowaluty są zakazane w islamie

Wschodnio-jawajski oddział jednej z największych indonezyjskich organizacji islamskich Nahdlatul Ulama (NU) wydał fatwę uznającą korzystanie z kryptowalut za „haram”, czyli zakazane w świetle prawa islamskiego.

Fatwa jest niewiążącą opinią prawną na temat prawa islamskiego, którą uzyskuje się w drodze dyskusji zwanej bahtsul masail. W dyskusji na temat kryptowalut wzięli udział przedstawiciele zarządu oddziału Nahdlatul Ulama i kilku islamskich szkół z całej Jawy Wschodniej.

Wzrost popularności kryptowalut w Indonezji

W ciągu ostatniego roku zainteresowanie kryptowalutami w Indonezji znacząco wzrosło. Na początku tego miesiąca Coinformant wskazywał, że w ciągu 2021 roku Indonezja odnotowała ogromny wzrost liczby osób zainteresowanych artykułami dotyczącymi kryptowalut (o 1772%).

Indonezja jest krajem, w którym mieszka największa populacja muzułmanów na świecie i ma prężnie działającą branżę kryptowalutową. Według indonezyjskiego Ministerstwa Handlu, do maja tego roku w kraju odnotowano około 6,5 miliona inwestorów kryptowalutowych, w porównaniu do 5,7 miliona inwestorów detalicznych zarejestrowanych na Indonezyjskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Grupa Nahdlatul Ulama doszła do wniosku, że kryptowaluty należy uznać za zakazane, ponieważ wiążą się ze zbyt dużą ilością spekulacji, a zatem nie mogą być wykorzystywane jako legalna inwestycja. – W oparciu o kilka względów, w tym powszechność oszustw, uważa się, że jest to niezgodne z prawemwyjaśnił przedstawiciel Lirboyo Islamic Boarding School Kediri.

Indonezja nie zakaże kryptowalut

Niektórzy uczeni muzułmańscy uważają, że kryptowaluty są podobne do hazardu, który jest zakazany przez islamskie prawo religijne. Opinie są jednak różne, a inne organizacje islamskie na całym świecie twierdzą, że prawo islamskie zezwala na kryptowaluty.

W ubiegłym roku malezyjski urząd nadzorujący przestrzeganie prawa islamskiego w finansach ogłosił, że zezwoli na handel aktywami cyfrowymi. W Australii trwają również prace nad stworzeniem pierwszej na świecie zdecentralizowanej platformy finansowej (DeFi) opartej na zasadach szariatu, której celem jest pogodzenie zalet DeFi z zasadami islamskich finansów. We wrześniu minister handlu Indonezji, Muhammad Lutfi, powiedział lokalnym mediom, że Indonezja nie zamierza zakazać kryptowalut.

muzułmańska organizacja z jawy uważa, że kryptowaluty są zakazane w islamiereklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.