Indonezja: kolejna fatwa przeciwko kryptowalutom | Wiadomości | CrypS.

Indonezja: kolejna fatwa przeciwko kryptowalutom

Anna Sutowicz
Islam bitcoin

Jak poinformował raport CNBC Indonesia, Rada Tarjih wraz z Central Executive Tajdid of Muhammadiyah wydała nową fatwę skierowaną przeciwko kryptowalutom. Aktywa cyfrowe, takie jak np. bitcoin, zostały uznane za niezgodne z prawem muzułmanów.

Tarjih Muhammadiyah to jedna z największych pozarządowych organizacji islamskich w kraju. Wraz Central Executive Tajdid of Muhammadiyah wydała nową fatwę na temat kryptowalut.

Fatwa Tarjiha stanowi, że kryptowaluty mają charakter spekulacyjny i są wysoce niestabilne. Wskazano także, że nie są one zabezpieczone żadnymi innymi aktywami, takimi jak na przykład złoto. W związku z tym są „niejasne”. Walutom cyfrowym fatwa zarzuca również brak zgodności z zasadami szariatu, odnoszącymi się do systemu barterowego i prawa wymiany walut. 

Majelis Tarjih i Tajdid PP Muhammadiyah wskazali, że:

Ta spekulatywna i ghararska natura jest zabroniona przez szariat jako Słowo Allaha i Hadis Proroka (niech pokój będzie z nim) i nie spełnia wartości i wzorców etyki biznesu według Mahometa, zwłaszcza tych dwóch punktów, a mianowicie: nie powinno być gharar (HR) i nie powinno być maisir (QS. Al Maidah: 90).

Indonezja kontra bitcoin?

To jest już kolejny raz, kiedy islamska organizacja uznała kryptowaluty za „haram”, czyli niezgodne z prawem muzułmanów. Po raz pierwszy jednak, zastrzeżenia w fatwie dotyczą przepisów religijnych. Na przykład, w październiku ubiegłego roku, fatwę w sprawie kryptowalut wydał wschodnio-jawajski oddział jednej z największych indonezyjskich organizacji islamskich Nahdlatul Ulama (NU).

Należy podkreślić, że decyzje podejmowane w fatwie przez władze islamskie nie są oficjalnym dekretem, ani nie implikują całkowitego zakazu handlu kryptowalutami. Jednakże, nie można całkowicie zignorować treści fatwy w kraju, w którym mieszka największa populacja muzułmańska.

Islam bitcoin
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.