Indie wprowadzają 30% podatku od kryptowalut | Wiadomości | CrypS.

Indie wprowadzają 30% podatku od kryptowalut

Anna Sutowicz
Indie rozważają przyspieszenie prac nad ustawą kryptowalutową

Indie próbują dotrzymać kroku globalnemu ruchowi w kwestii wirtualnych instrumentów finansowych. Kraj ten ogłosił plan wprowadzenia podatku od dochodów z kryptowalut. Zamierza także wprowadzić cyfrową walutę banku centralnego. Posunięcie Indii nastąpiło m.in. po tym, jak Chiny rozpoczęły w kilku miastach testy CBDC

Indie planują opodatkowanie dochodów z kryptowalut i uruchomienie cyfrowej waluty. Jak powiedziała Nirmala Sitharaman, minister finansów:

Nastąpił fenomenalny wzrost transakcji w wirtualnych aktywach cyfrowych. Wielkość i częstotliwość tych transakcji sprawiły, że konieczne jest zapewnienie określonego systemu podatkowego.

Chociaż minister finansów w trakcie przemówienia nie używała słów takich jak kryptowaluta czy krypto, to posługiwała się wyrażeniem „wirtualny zasób cyfrowy”, które przez branże interpretowane jest jako kryptowaluty i tokeny niewymienne (NFT).

Kryptowaluty na najwyższym progu podatkowym

Dochód pochodzący z wirtualnych aktywów cyfrowych zostanie opodatkowany w wysokości 30%. To najwyższy próg podatkowy w Indiach. Przy obliczaniu dochodu podlegającego opodatkowaniu nie można jednak potrącać żadnych wydatków lub dodatków, poza kosztami nabycia. Co więcej, straty z transferu aktywów cyfrowych nie można odliczyć od innych dochodów.

Minister finansów zapowiedziała również, że bank centralny w przyszłym roku finansowym wprowadzi walutę cyfrową z wykorzystaniem blockchain i innych technologii wspierających:

Wprowadzenie cyfrowej waluty banku centralnego znacznie wzmocni gospodarkę cyfrową. Cyfrowa waluta doprowadzi również do wydajniejszego i tańszego systemu zarządzania walutami.

Doniesienia lokalnych mediów dotyczące planów uregulowania branży kryptowalut pojawiały się już w grudniu ubiegłego roku. Bank Rezerw Indii aktualnie podejmuje prace nad stopniową strategią wdrażania. Wedle szacunków branżowych, w Indiach może być od 15 do 20 mln inwestorów kryptograficznych. Łączne zasoby kryptowalut mogą wynosić ok. 400 mld rupii, tj. około 5,29 mld USD.

Indie rozważają przyspieszenie prac nad ustawą kryptowalutową
reklama
reklama