Hongkong wprowadzi zakaz algorytmicznych stablecoinów

Hongkong wprowadzi zakaz algorytmicznych stablecoinów

Anna Sutowicz
Hongkong regulacje stablecoinów

Hong Kong Monetary Authority (HKMA) przedstawił swoje plany regulacyjne. Twierdzi, że algorytmiczne stablecoiny takie jak terraUSD nie będą akceptowane w ramach planowanego systemu regulacyjnego.


Najwyższy regulator finansowy Hongkongu, Hong Kong Monetary Authority (HKMA) powiedział wczoraj, że zamierza zażądać obowiązkowego licencjonowania emitentów stablecoinów i nie pozwoli na algorytmiczne stablecoiny. Na początek Hong Kong Monetary Authority planuje nadzorować zarządzanie, emisję i stabilizację stablecoinów opartych na walutach fiat, dla których emitenci muszą utrzymywać rezerwy odpowiadające ilości kryptowalut w obiegu.

Rezerwy stablecoinów znalazły się pod silną kontrolą regulacyjną na całym świecie od 2021 roku. Wówczas emitent największego stablecoina pod względem kapitalizacji rynkowej, Tether, ujawnił, że duża część jego rezerw USDT składała się z niezabezpieczonego długu krótkoterminowego.

Wartość aktywów rezerwowych układu stablecoin powinna w każdym momencie spełniać wartość pozostających w obiegu stablecoinów. Aktywa rezerwowe powinny być wysokiej jakości i wysokiej płynności. Stablecoiny, które czerpią swoją wartość w oparciu o arbitraż lub algorytm, nie będą akceptowane. (…) Odpowiednie otoczenie regulacyjne pomoże zaradzić zagrożeniom dla stabilności finansowej, jakie mogą stwarzać monety typu stablecoin oraz promować uporządkowany i zrównoważony rozwój branży napisano w raporcie hongkońskiego regulatora.

Wdrożenie regulacji

Szef HKMA, Eddie Yue, powiedział w oświadczeniu prasowym , że ustalenia regulacyjne mają być wdrożone na przełomie 2023/2024 roku:

Sporządzając konkretne ustalenia regulacyjne, HKMA weźmie pod uwagę otrzymane informacje zwrotne, najnowszy rozwój rynku i międzynarodową dyskusję. Będziemy również współpracować z zainteresowanymi stronami i uczestnikami rynku. Spodziewamy się wdrożyć ustalenia regulacyjne w 2023/24 roku.

Główne gospodarki, takie jak USA, UE i Japonia także pracują nad kontrolami emitentów stablecoinów.

Hongkong regulacje stablecoinówreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.