Hiszpańska policja aresztowała operatora Arbistar 2.0 | Wiadomości | CrypS.

Hiszpańska policja aresztowała operatora Arbistar 2.0

Mariusz Przepiórka
piramida arbistar upadła

Funkcjonariusze hiszpańskiej policji zatrzymali operatora kryptowalutowej firmy arbitrażowej Arbistar 2.0. To efekt akcji przeciwko platformie, którą analitycy i inwestorzy uznawali za potężną piramidę finansową.

O sprawie poinformował hiszpański regionalny portal La Provincial. Zatrzymany to Santiago Fuentes, który w środę trafił do aresztu na Teneryfie. Mężczyzna miał tam usłyszeć zarzuty oszustwa finansowego i prania pieniędzy. Platforma prowadzona przez Fuentesa obsługiwała 120 tysięcy użytkowników, którzy w sumie zainwestowali w nią 40 tysięcy BTC (ok. 520 mln USD). Dane finansowe przedstawiła firma analityczna Tulip Research, która dodała również, że w trakcie swej działalności Arbistar 2.0 zgromadził BTC o wartości przekraczającej 1 mld USD.

Inwestorzy w ubiegłym miesiącu zaczęli oskarżać platformę o oszustwo, kiedy to Fuentes ogłosił, że „błąd komputera” wyłączył funkcję wypłat i skasował ponad 25% zgromadzonych środków. Zdaniem firmy Tulip Research, część aktywności związanej ze środkami wychodzącymi z Arbistar 2.0 prowadzi do Hydry – czarnego rynku w dark-necie.

Śledczy dysponują coraz lepszą technologią

Fuentes już wcześniej odrzucał zarzuty, że Arbistar 2.0 jest oszustwem lub bankrutem. Ostrzeżenia o jego podejrzanej działalności pojawiały się już kilka lat temu. Co ciekawe, portal behindmlm.com donosi, że Fuentes zasłania się prawem do ochrony danych osobowych i danych jego firmy, i domaga się usunięcia artykułów stawiających Arbistar 2.0 w niekorzystnym świetle.

Aresztowanie Fuentesa służy również jako ostrzeżenie dla kryptowalutowych inwestorów, którzy nie działają zgodnie z prawem. Organy śledcze mogą obecnie korzystać z technologii, która pozwala na wytropienie pochodzenia i przeznaczenia bitcoinów. Oszuści mogą stosunkowo łatwo oszukać nieświadomych inwestorów obietnicą wysokich zysków. Jednak sposób, w jaki korzystają z wyłudzonych środków można równie łatwo wytropić.

piramida arbistar upadła
reklama
reklama