Hetzner zabronił klientom korzystania z hostingu w chmurze dla Ethereum | Wiadomości | CrypS.

Hetzner zabronił klientom korzystania z hostingu w chmurze dla Ethereum

Redakcja
ethereum (1)

Niemiecka firma cloud hostingowa Hetzner ogłosiła, że jej warunki świadczenia usług zabraniają nie tylko wydobywania, ale także stakowania wszystkich kryptowalut, w tym eteru.


Zgodnie z oświadczeniem spółki, wykorzystanie produktów firmy do zastosowań nawet odlegle związanych z kryptowalutami jest niedozwolone.

Ma to szczególne znaczenie dla społeczności Ethereum. Według Ethernodes, Hetzner zarządza bowiem około 16% węzłów ETH hostowanych w chmurze. Jest to drugi największy udział po Amazon Web Services z 53%. W oświadczeniu możemy przeczytać:

Nawet jeśli uruchamiasz tylko jeden węzeł, uważamy to za naruszenie naszych warunków użytkowania. Wiemy, że Hetzner ma obecnie wielu użytkowników Ethereum i dyskutujemy, jak najlepiej rozwiązać ten problem.

Jeśli społeczność Ethereum zostanie zmuszona do wycofania się z usług Hetznera, zagroziłoby to co najmniej 10% czasu pracy sieci. Niektórzy w społeczności kryptowalutowej spekulowali, że ogłoszenie było wynikiem ostatnich sankcji nałożonych przez Departament Skarbu USA na Tornado Cash.

Potencjalne konsekwencje

Oświadczenie Hetznera ma daleko idące konsekwencje dla całej branży kryptowalut. Ponad 60% węzłów Ethereum jest bowiem hostowanych przez dostawców usług w chmurze. Gdyby stanowisko to zostało poparte przez innych dostawców, takich jak Amazon Web Services, mogłoby to wstrzymać lub dramatycznie skomplikować działanie sieci.

Kolejny cios może zostać zadany decentralizacji. Wymuszona kolokacja węzłów, w szczególności zakup usług hostingu serwerów VPS i VDS, nie tylko ograniczyłaby opcje lokalizacji i zasięgu, ale także poddałaby w wątpliwość, jak bardzo zdecentralizowany jest naprawdę blockchain.

Przypomnijmy, że w maju ubiegłego roku Hetzner zakazał klientom korzystania z dzierżawionych mocy wydobywczych kryptowalut z powodu zwiększonego obciążenia sprzętowego po uruchomieniu kryptowaluty Chia.

ethereum (1)reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.