Hetzner zabronił klientom korzystania z hostingu w chmurze dla Ethereum | Wiadomości | CrypS.

Hetzner zabronił klientom korzystania z hostingu w chmurze dla Ethereum

Zerelik Maciej
ethereum (1)

Niemiecka firma cloud hostingowa Hetzner ogłosiła, że jej warunki świadczenia usług zabraniają nie tylko wydobywania, ale także stakowania wszystkich kryptowalut, w tym eteru.


Zgodnie z oświadczeniem spółki, wykorzystanie produktów firmy do zastosowań nawet odlegle związanych z kryptowalutami jest niedozwolone.

Ma to szczególne znaczenie dla społeczności Ethereum. Według Ethernodes, Hetzner zarządza bowiem około 16% węzłów ETH hostowanych w chmurze. Jest to drugi największy udział po Amazon Web Services z 53%. W oświadczeniu możemy przeczytać:

Nawet jeśli uruchamiasz tylko jeden węzeł, uważamy to za naruszenie naszych warunków użytkowania. Wiemy, że Hetzner ma obecnie wielu użytkowników Ethereum i dyskutujemy, jak najlepiej rozwiązać ten problem.

Jeśli społeczność Ethereum zostanie zmuszona do wycofania się z usług Hetznera, zagroziłoby to co najmniej 10% czasu pracy sieci. Niektórzy w społeczności kryptowalutowej spekulowali, że ogłoszenie było wynikiem ostatnich sankcji nałożonych przez Departament Skarbu USA na Tornado Cash.

Potencjalne konsekwencje

Oświadczenie Hetznera ma daleko idące konsekwencje dla całej branży kryptowalut. Ponad 60% węzłów Ethereum jest bowiem hostowanych przez dostawców usług w chmurze. Gdyby stanowisko to zostało poparte przez innych dostawców, takich jak Amazon Web Services, mogłoby to wstrzymać lub dramatycznie skomplikować działanie sieci.

Kolejny cios może zostać zadany decentralizacji. Wymuszona kolokacja węzłów, w szczególności zakup usług hostingu serwerów VPS i VDS, nie tylko ograniczyłaby opcje lokalizacji i zasięgu, ale także poddałaby w wątpliwość, jak bardzo zdecentralizowany jest naprawdę blockchain.

Przypomnijmy, że w maju ubiegłego roku Hetzner zakazał klientom korzystania z dzierżawionych mocy wydobywczych kryptowalut z powodu zwiększonego obciążenia sprzętowego po uruchomieniu kryptowaluty Chia.

ethereum (1)
reklama
reklama