Kontrowersje wokół Helium (HNT). Większość tokenów miała trafić w ręce kierownictwa | Wiadomości | CrypS.

Kontrowersje wokół Helium (HNT). Większość tokenów miała trafić w ręce kierownictwa

Mariusz Przepiórka
helium

Po przejrzeniu setek ujawnionych dokumentów wewnętrznych, danych transakcyjnych i wywiadach z pięcioma byłymi pracownikami Helium, dziennikarze Forbesa odkryli, że osoby dysponujące wewnętrzną wiedzą zdołały skrycie zgromadzić większość tokenów wypracowanych na starcie projektu.


Helium to startup o wycenie 1,2 mld USD, który szczycił się wsparciem ze strony Andreessen Horowitz i Tiger Global. Firma Web3 podaje, że działa w obszarze IoT, realizując projekt People’s Network, czyli globalne bezprzewodowe połączenie dla inteligentnych przedmiotów, takich jak parkometry.

Według Forbesa, wiele wskazuje na to, że 30 cyfrowych portfeli HNT może być powiązanych z pracownikami firmy Helium, ich znajomymi i rodzinami. Ta grupa portfeli wydobyła 3,5 miliona HNT w ciągu pierwszych trzech miesięcy od uruchomienia projektu. Ponad jedna czwarta wszystkich HNT została następnie wydobyta przez osoby z otoczenia firmy w ciągu kolejnych trzech miesięcy. Łączne środki były wyceniane na 250 mln dolarów podczas ubiegłorocznego szczytu, ale po kryptowalutowym krachu są obecnie warte około 21 mln USD.

Wynagradzanie pierwszych inwestorów i pracowników poprzez przydział tokenów jest powszechną praktyką. Zazwyczaj szczegóły te ujawniane są we wpisach na blogach lub w białych księgach. Firma Helium ustanowiła Helium Security Tokens (HST), zgodnie z którymi jedna trzecia tokenów HNT trafiła do osób związanych z firmą, jednak ta grupa miała również dostęp do tokenów przeznaczonych dla szerokiej publiczności.

Tylko 30% dla społeczności Helium

Dla społeczności Helium zostało zaledwie 30% z całkowitej podaży tokenów. Firma zasadniczo pozwala użytkownikom uruchamiać węzły w sieci bezprzewodowej w zamian za nagrodę w postaci swojego rodzimego tokena HNT. Użytkownicy spalają HNT w zamian za dane internetowe, napędzając w ten sposób przychody.

W sierpniu 2019 roku każdy hotspot zarabiał średnio 33 000 HNT miesięcznie, w przeciwieństwie do zaledwie 2 HNT na miesiąc, jakie zarabia obecnie. Aktualny kurs tokenów Helium to 4,6 USD, podczas gdy jego ATH z listopada 2021 wynosiło ponad 50 dolarów. Według Forbesa, osoby mające dostęp do wewnętrznych informacji wykorzystywały dane o lukach, które były znane tylko firmie, aby zwiększać swoje zyski.

heliumreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.