Hakerzy wykorzystują superkomputery do wydobywania kryptowalut | Wiadomości | CrypS.

Hakerzy wykorzystują superkomputery do wydobywania kryptowalut

Mariusz Przepiórka
cryptojacking hakerzy kopią monero

W ubiegłym tygodniu hakerzy zaatakowali superkomputery w kilku europejskich krajach. Ich celem było wykorzystanie tego sprzętu do wydobywania kryptowalut. Według doniesień ZDNet część superkomputerów wyłączono, aby przeprowadzić dochodzenie związane z włamaniami. Do opisywanych zdarzeń doszło w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Szwajcarii, a podejrzenia obejmują również centrum komputerowe w Hiszpanii.

Większość ataków skierowana była w uniwersytety. Pierwszy incydent zgłosił Uniwersytet w Edynburgu, który korzysta z superkomputera ARCHER. Kolejne zgłoszenie napłynęło z Badenii-Wirtembergii, gdzie w wyniku ataków zamknięto kilka centrów komputerowych. W kolejnych dniach o podobnych incydentach informowały klastry komputerowe w innych częściach Niemiec, w Szwajcarii oraz Hiszpanii.

Hakerzy wzięli na cel m.in. klastry Centrum Komputerowego im. Leibniza w Garching, Centrum Badawcze w Julich i Wydział Fizyki Uniwersytetu w Monachium, CSCS w Zurychu. Media informują również, że paneuropejski Computer Security Incident Response Team (CSIRT) przekazał próbki złośliwego oprogramowania do amerykańskiej firmy zajmującej się cyberbezpieczeństwem.

Eksperci stwierdzili, że hakerzy wykradli dane dostępu SSH użytkowników sieci uniwersyteckich w Kanadzie, Chinach i Polsce. Dzięki temu uzyskali dostęp do klastrów superkomputerów. Chris Doman z Cado Security wyjaśnił również, że włamywacze wykorzystali superkomputery do uruchomienia aplikacji wydobywającej kryptowalutę Monero (XMR). Serwis Cointelegraph informował już wcześniej, że kampusy uniwersyteckie są drugim pod względem wielkości miejscem wydobywania kryptowalut.

cryptojacking hakerzy kopią monero
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.