Hakerzy udostępnili dane 200 mln użytkowników Twittera

Hakerzy udostępnili dane 200 mln użytkowników Twittera

Anna Sutowicz
Twitter wyciek danych

Klienci Twittera stoją w obliczu poważnego zagrożenia bezpieczeństwa. Hakerzy udostępnili za darmo 63 GB danych, łączących ponad 200 mln użytkowników tej platformy społecznościowej z ich nazwiskami i adresami e-mail.


Cyberprzestępcy ujawnili kolejne informacje o użytkownikach Twittera – ponad 200 mln unikalnych nazw i adresów e-mail. Najbardziej niepokojące jest jednak to, że baza danych jest dostępna do pobrania niemalże dla każdego. Według szefa działu badań nad bezpieczeństwem w Cybernews, Mantasa Sasnauskasa, publicznie dostępny zbiór danych zawiera 63 GB informacji:

Liczba użytkowników dotkniętych wyciekiem jest ogromna. Co więcej, e-maile użytkowników są połączone z ich loginami i nazwiskami na Twitterze. Teraz dostępne dla każdego aktora zagrożeń, te informacje będą potencjalnie prowadzić do ataków inżynierii społecznej i doxxingu.

Wyciekłe dane dotyczą m.in. brytyjskiego komika Ricky’ego Gervaisa.

Wyciek danych z Twittera

Pod koniec grudnia 2022 roku, hakerzy zamieścili na popularnym forum ogłoszenie o sprzedaży danych ponad 400 mln użytkowników Twittera. Wówczas chcieli je sprzedać za kwotę rzędu 200 tysięcy USD. Ogłoszony w grudniu zbiór zawierał m.in. nazwy użytkowników, adresy e-mail i numery telefonów.

Eksperci do spraw bezpieczeństwa twierdzą, że konsumenci już przyzwyczaili się do tego, że ich dane są naruszane i raczej nie będą zszokowani wyciekiem informacji z platformy społecznościowej Twitter. Tymczasem strażnicy ochrony danych osobowych zastrzegają, że będą bacznie przyglądać się firmie Elona Muska. Po zeszłotygodniowym wycieku Irlandzka Komisja Ochrony Danych (DPC) powiedziała, że “zbada zgodność Twittera z prawem ochrony danych w odniesieniu do tej kwestii bezpieczeństwa”.

Twitter wyciek danychreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.