Hakerzy chcą ukraść Twoje kryptowaluty za pomocą nowych wirusów | Wiadomości | CrypS.

Hakerzy chcą ukraść Twoje kryptowaluty za pomocą nowych wirusów

Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
Ponad 25 mln USD straty na rzecz grupy botów Ethereum MEV w ataku

W 2022 roku przestępcy stali się niezwykle aktywni w świecie krypto. Do kradzieży cyfrowych aktywów wykorzystywali często złośliwe oprogramowanie. Kwota, którą udało im się ukraść, mocno spadła pod koniec ubiegłego i na początku tego roku. Być może dlatego, że powoli zaczęły kończyć się im kreatywne metody. Niestety cyberprzestępcy znaleźli nowy sposób. Próbują oni zmusić swoje ofiary zapłacenia okupu za pomocą dwóch nowych wirusów.


Nowe wirusy chcą twojej kryptowaluty

Firma Talos ostrzega we wpisie na blogu przed nowym typem ransomware o nazwie MortalKombat. Nie ma ono jednak nic wspólnego z grą na PlayStation. Nie używa też zbyt skomplikowanych taktyk, aby skłonić użytkownika do nieświadomej instalacji wirusa.

Ofiara otrzymuje e-mail phishingowy. Nie wiadomo, w jakim kontekście jest on napisany. Przynajmniej na razie większość ofiar znajduje się w Stanach Zjednoczonych, natomiast poza nimi odnotowano kilka infekcji w Wielkiej Brytanii, Turcji i na Filipinach. Atak jest stosunkowo łatwy do replikacji, więc możliwe że niedługo trafi również do Polski.

Po pobraniu załącznika albo przejściu przez link w mailu, wirus zostaje wszczepiony na urządzeniu. Oprócz MortalKombat, atakujący może wybrać nowy wariant wirusa Laplas Clipper. Pierwsza wersja tego drugiego została odkryta dopiero w listopadzie 2022 roku. MortalKombat należy do rodziny Xorist, która istnieje od 2010 roku.

Oba wirusy szyfrują dane na komputerze i proszą o zakup oprogramowania, aby samodzielnie złamać szyfrowanie plików. Napastnicy pozwalają płacić w bitcoinach. W przypadku Laplas Clipper masz również możliwość zapłaty za pomocą Ethereum (ETH), Solany (SOL) i innych monet.

Hakerzy kryptowalut zarabiają mniej w 2023 r.

Hakerstwo było w zeszłym roku dość lukratywne dla przestępców. Oprócz ransomware, pojawiło się wiele problemów z bezpieczeństwem m.in. protokołów DeFi. Ich rentowność jednak znacznie spadła – aż o 93% w styczniu 2023 roku w porównaniu do stycznia 2022.

Grudzień również był pechowy dla hakerów. Był to najgorszy miesiąc spośród wszystkich w całym ubiegłym roku. Przestępcom udało się zgarnąć w nim łup warty “jedynie” 62 miliony dolarów. W styczniu skradziona kwota była jednak wyższa niż w grudniu (było to około 121 milionów dolarów).

Ponad 25 mln USD straty na rzecz grupy botów Ethereum MEV w atakureklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.