Goldman Sachs przewiduje ryzyko dalszego spadku ceny BTC | Wiadomości | CrypS.

Goldman Sachs przewiduje ryzyko dalszego spadku ceny BTC

Mariusz Przepiórka
analitycy goldman sachs uważają, że bitcoin może spadać dalej

Sekwencja ostrzeżeń makroekonomicznych publikowanych przez Goldman Sachs wskazuje na ryzyko, że wartość bitcoina może spaść do poziomu 12 tys. USD.


Zespół ekonomistów Goldman Sachs pod kierownictwem Jana Hatziusa zmienił swoje prognozy dotyczące szybkości wzrostu stóp procentowych Rezerwy Federalnej. Wskazali oni, że bank centralny Stanów Zjednoczonych podniesie stopy o 0,75% we wrześniu i 0,5% w listopadzie. Wcześniejsze prognozy zakładały podwyżki na poziomie odpowiednio 0,5% i 0,25%.

Ścieżka podwyżek stóp Fed odegrała kluczową rolę w określeniu trendów cenowych bitcoina w 2022 roku. Okres podwyżek stóp procentowych – od niemal zera do poziomu 2,25-2,5% obecnie – skłonił inwestorów do wyjścia z bardziej ryzykownych aktywów i szukania schronienia w bezpieczniejszych alternatywach, takich jak gotówka.

Bitcoin spada o 60% w ciągu roku

Bitcoin spadł o prawie 60% rok do roku i po ostatnim przełamaniu poziomu 20 tys. dolarów, jego cena oscyluje w okolicy 19 tys. USD. Niektórzy analitycy uważają, że cena BTC osiągnęła już minimum, ale nie brakuje też ostrzeżeń, że po kolejnych podwyżkach stóp procentowych może dojść do dalszego załamania.

Z drugiej strony, konsekwentnie pozytywna korelacja bitcoina z amerykańskim rynkiem akcji, w szczególności z technologicznym indeksem Nasdaq Composite, stwarza dalsze ryzyko korekty.

Sharon Bell, strateg w Goldman Sachs, wskazuje, że ostatnie wzrosty na rynku akcji mogą być pułapką, ponieważ zgodnie z ostrzeżeniami jej firmy, akcje mogą stracić nawet 26%, jeśli Fed będzie wykazywał bardziej agresywną postawę w zakresie podnoszenia stóp procentowych.

Co ciekawe, ostrzeżenia te zbiegają się z niedawnym wzrostem krótkich pozycji na BTC utrzymywanych przez inwestorów instytucjonalnych, co podkreślono w cotygodniowym raporcie Commodity Futures Trading Commission (CFTC). Opcje na BTC wygasające pod koniec 2022 roku pokazują, że większość traderów obstawia spadek ceny BTC aż do obszaru 10 000-12 000 USD.

Opcje BTC wygasające z końcem roku - źródło: Coinglass
Opcje BTC wygasające z końcem roku – źródło: Coinglass
analitycy goldman sachs uważają, że bitcoin może spadać dalejreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.