Bitcoin nurkuje poniżej 19 000 USD. ETH spada do 1300 dolarów | Wiadomości | CrypS.

Bitcoin nurkuje poniżej 19 000 USD. ETH spada do 1300 dolarów

Redakcja
bitcoin crash spadki

Bitcoin nie zdołał utrzymać się powyżej 19 tys. dolarów. Aktywo straciło 8% w ciągu ostatnich 24 godzin. W chwili pisania tego tekstu, kurs BTC jest notowany w okolicach 18 500 dolarów.


Na poniższym wykresie widać, że spadkowi ceny towarzyszył gwałtowny wzrost wolumenu:

kurs bitcoina

Z kolei druga pod względem kapitalizacji kryptowaluta straciła w ciągu ostatnich 24 godzin 10,8%, nurkując poniżej poziomu 1300 dolarów.

kurs eth

Wszystkie z 10 czołowych kryptowalut również znajdują się w czerwonej strefie. Największy spadek zanotowało Caradano (-10,6%), pomimo faktu, że w tym tygodniu otrzyma ważną aktualizację Vasil.

top 10 kryptowalut

Według Coinglass, rynek kontraktów terminowych zlikwidował pozycje o wartości ponad 418 mln USD. Ethereum stanowiło większość – 168,6 mln USD.

Kapitalizacja rynku kryptowalut ukształtowała się na poziomie 943,6 mld USD, przy czym wskaźnik dominacji Bitcoina wynosi 37,6%, a ETH 16,6%.

Dlaczego kurs Bitcoina spada?

Głównym wydarzeniem tygodnia, które wywiera presję na pierwotną kryptowalutę, jest posiedzenie Fed. Odbędzie się ono już 21 września. Według rynku futures istnieje 80% szans na natychmiastową podwyżkę kluczowej stopy procentowej o 75 pb.

prawdopodobieństwo rynku futures
Rozkład prawdopodobieństwa podwyżki kluczowej stopy procentowej na wrześniowym posiedzeniu (obecny poziom 225-250 pb). Dane: CME Fed Watch

Wzrost inflacji wbrew prognozom wzmocnił odbiór wystąpienia szefa Fed Jerome Powella na sympozjum w Jackson Hole. Wówczas urzędnik ostrzegał przed pośpiesznym obniżaniem stóp w imię utrzymania oczekiwań inflacyjnych pod kontrolą.

13 września Bitcoin znalazł się pod presją w związku z komunikatem makroekonomicznym. Według dokumentu roczny wzrost cen konsumpcyjnych w USA spowolnił w sierpniu do 8,3%, co wzmocniło scenariusz kontynuacji agresywnej polityki Fed.

Strateg Bloomberga Mike McGlone wykluczył możliwość obniżki kluczowych stóp przez Fed w najbliższym czasie. Konto na Twitterze Games of Trades zauważyło, że dla S&P 500 był to newralgiczny moment przed rozpoczęciem handlu na Wall Street.

Dla przypomnienia, były zarządzający funduszem hedgingowym Cramer & Co. i gospodarz programu Mad Money w CNBC Jim Cramer powiedział, że zacieśnienie polityki pieniężnej Fed doprowadzi do „wyprania” aktywów spekulacyjnych, takich jak kryptowaluty.

Nassim Taleb, filozof i autor kultowego Czarnego Łabędzia, nazwał bitcoina „nowotworem” spowodowanym przez akomodacyjną politykę pieniężną Fed.

bitcoin crash spadkireklama
reklama

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.